Nagrody marszałka województwa lubelskiego. Rozdał ludziom miliony!

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/ArturLuczka Nagrody marszałka województwa lubelskiego. Rozdał ludziom miliony!

Ogromne pieniądze

Nagrody marszałka województwa lubelskiego. Rozdał ludziom miliony!

2022-07-19 10:25

W sumie ponad dwa miliony złotych wydał na nagrody dla swoich pracowników marszałek województwa lubelskiego. Niektórzy dostali ponad 30 tys. na głowę, inni… obeszli się smakiem. Na urzędowych korytarzach robi się gwarno od plotek, a mieszkańcy miasta i regionu tylko łapią się za głowy, zastanawiając się: czy to sprawiedliwe…?

Inflacja niemal galopuje, a ceny rosną bardzo szybko. Polacy zaczynają oglądać każdą wydawaną złotówkę z dwóch stron, a urzędnicy… dostają miliony! Dla wielu osób to niesprawiedliwe. Nie każdy może liczyć na takie premie. Nawet w tym urzędzie. Niektórzy musieli obejść się smakiem. Mogą zaciskać pasa i patrzeć, jak ich koleżanki i koledzy dostają nagrody – nawet ponad 30 tys. złotych.

Chodzi o Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego i gigantyczne nagrody, jakie marszałek Jarosław Stawiarski (PiS) przyznał swoim pracownikom. Niektórzy dostali kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych, a inni… muszą obejść się smakiem.

Sprawę gigantycznych pieniędzy dla urzędników opisuje Dziennik Wschodni, którego dziennikarze od kilku tygodni walczyli o informacje na temat przyznanych nagród. W końcu zdobyli taką listę. Większość danych jest niejawna. Znajdziemy tam tylko nazwiska urzędników pełniących funkcje publiczne lub tych, którzy wyrazili zgodę na publikację swoich danych.

Nie o nazwiska konkretnych pracowników tu jednak chodzi, a o skalę zjawiska. Marszałek Stawiarski nagrodził ponad 1000 osób. Najmniejsza z przyznanych premii to 400 złotych – ot symboliczne pieniądze. Górna granica – 32 tysiące złotych! W najgorszej sytuacji są ci urzędnicy (ok. 15 proc.), którzy o premii mogą rozmawiać, ale na koncie jej nie zobaczą.

Średnia na stanowiskach urzędniczych to 2091 zł, a na stanowiskach kierowniczych – 4929 zł – mówi w rozmowie z DW Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy UMWL.

Sonda
Zauważasz drożyznę w sklepach?

Nagrody marszałka województwa lubelskiego

  • 1014 urzędników z nagrodami
  • wartość premii: od 400 zł do 32 tysięcy
  • całkowity koszt nagród: 2.326.750 zł!
Express Biedrzyckiej - Aleksander Kwaśniewski: Przyjdzie jesień, trzeba będzie wprowadzać reglamentację

Krytyczne zdanie o nagrodach marszałka mają nawet urzędnicy z UMWL.

Dyrekcja rozdaje je nie według tego, kto jak pracuje i jakie zadania realizuje, ale według tego, kogo bardziej lubi – mówi jeden z pracowników urzędu w rozmowie z Dziennikiem Wschodnim. On sam dostał nagrodę, choć jedną z najniższych. – Przy obecnych cenach i braku podwyżek jest nie do pomyślenia, że niektórzy, ci bardziej lubiani, dostają takie pieniądze – ocenia.

Wielu pracowników innych firm, a nawet ci zatrudnieni w „budżetówce” o premiach i nagrodach (nawet nie tak wysokich) mogą jedynie marzyć. Inflacja i rosnące ceny nie oszczędzają jednak nikogo. Czy takie dzielenie pieniędzy z budżetu województwa jest sprawiedliwe? A może owe ponad dwa miliony złotych mogły zostać lepiej wykorzystane?