Lublin: Mur zabytkowego kościoła zaczął się „sypać”. Odsłoni NIEZNANĄ HISTORIĘ?

2019-08-29 10:43

Obsypała się spora część muru oporowego skarpy przy pobernardyńskim kościele w Lublinie. Tym samym pokazały się miejsca, które dawniej mogły być wejściami lub wyjściami prowadzącymi w kierunku kościoła czy też krypt.

Proboszcz parafii przy ul. Bernardyńskiej 5 apeluje o pomoc w naprawie sypiącego się zabytkowego muru. Jeżeli środków uzbiera się dużo, to będzie można przeprowadzić tam badania archeologiczne.

– Woda musiała sobie znaleźć jakieś szczeliny w murze i w zimie, wypełniając całą przestrzeń między jedną warstwą cegieł a drugą, zwyczajnie je rozsadziła. Teraz kiedy przyszło lato, wyszło słońce, wszystko się rozsypało, odsłaniając półkola – mówi ks. Mirosław Matuszny, proboszcz parafii pw. Nawrócenia św. Pawła w Lublinie. – Widać, że były tutaj wejścia lub wyjścia, które prowadziły w kierunku kościoła.

Prawdopodobnie znajduje się tam też drugie takie wejście prowadzące do krypt, które w dużej części są zasypane albo zabezpieczone przed zawaleniem się.

– Gdyby udało się uzbierać dużo środków na remont, na pewno kawał ciekawej historii mógłby ujrzeć światło dzienne – dodaje ks. proboszcz.

Całościowy remont może kosztować nawet od 30 do 100 tysięcy złotych. – Tak jak polecił nam wojewódzki konserwator zabytków, przede wszystkim zabezpieczyliśmy ten teren słupkami, żeby w razie dalszego zawalenia nie ucierpiał jakiś samochód, albo ktoś z przechodzących osób – mówi proboszcz. – Na pewno trzeba będzie usunąć odpadające warstwy do samego tynku, który się sypie, czy do ściany, która jest mocno odspojona. Później należałoby odkopać ten mur oporowy od strony skarpy i zrobić izolację pionową oraz odwodnienie, aby spływająca woda nie niszczyła muru.

– Natomiast jeżeli się okaże, że to są rzeczywiście przejścia do krypt, gdybyśmy się chcieli zająć nimi na poważnie od strony badawczej i to wszystko odkopać to możemy rzeczywiście odkryć coś ciekawego – mówi ks. Matuszny. Już dotarliśmy do informacji, że pod salą św. Józefa znajdowała się kiedyś inna sala, gdzie prawdopodobnie wszystko to było połączone. Ale to wszystko będzie zależało od środków, jakie pozyskamy.

Każdy może pomóc w remoncie muru oporowego. Na portalu zrzutka.pl prowadzona jest zbiórka „Ratujmy skarpę wraz z zabytkowym kościołem”. Pieniądze można też wpłacać bezpośrednio na konto parafii: Pekao SA 26 1240 2382 1111 0000 3901 9174.