Puławy: Mrożą dla nas suchym lodem! Lubelska firma zabezpiecza szczepionki [ZDJĘCIA]

2021-01-07 18:29

Lubelska firma dostarczy suchy lód Agencji Rezerw Materiałowych, który jest konieczny do transportu szczepionek na COVID-19. Inżynierom z Grupy Azoty Puławy udało się osiągnąć naprawdę niską temperaturę, ich suchy lód schładza się bowiem do ponad minus 70 stopni Celsjusza. A tyle potrzebują szczepionki, którymi szczepieni są Polacy.

Odpowiednie umowy partnerzy podpisali pod koniec grudnia i produkcja już trwa.

Nie będę mówił o szczegółach, ale mogę zapewnić, że obie strony są zadowolone z kontraktu – przyznaje dyplomatycznie Tomasz Hryniewicz, prezes Grupy Azoty Puławy, podkreślając, że dla nich jako firmy ważny jest także aspekt wspólnej odpowiedzialności w walce z pandemią. – Robimy to od początku na wielu polach.

Zobacz też: Szczepionka na COVID-19 w Lubelskiem. W tych miejscach NIE BĘDĄ szczepić

Express Biedrzyckiej - Zbigniew Girzyński: Ziobro przeszkadza Morawieckiemu w prowadzeniu polityki zagranicznej

Czym jest suchy lód? To nic innego, jak dwutlenek węgla w stanie stałym. Z ok. 2,5 kg ciekłego dwutlenku węgla powstaje kilogram suchego lodu w postaci śniegi. W Puławach jest produkowany w postaci kostek, bloków i granulatu. Jego „cywilna” wersja, która osiąga temperaturę „zaledwie” minus 50 stopni Celsjusza, od lat jest używana w przemyśle spożywczym. Ten bardziej zimny będzie używany do całej logistyki związanej z dystrybucją szczepionki od firm Biontech i Pfizer, którymi od końca ubiegłego roku szczepieni są Polacy.

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!