Mandaty dla właścicieli psów. Lubelscy policjanci przypominają o nowych przepisach

i

Autor: Pixabay/furry_portraits

Mandaty dla właścicieli psów. Lubelscy policjanci przypominają o nowych przepisach

2021-04-22 13:18

Właściciele psów, miejcie się na baczności! Już wkrótce mogą posypać się policyjne mandaty, dla tych, którzy nie przestrzegają nowych przepisów. Posiadacze czworonogów muszą się bardziej pilnować (i swoich pupili też). Za wyprowadzanie psa bez odpowiedniego nadzoru można dostać słony mandat. Tak samo jeśli zwierzę będzie powodowało zagrożenie dla zdrowia i życia innych ludzi. Lubelscy policjanci przypominają o nowych przepisach. Każdy, kto ma psa, powinien o tym pamiętać. Ignorowanie nowych zasad może być bardzo kosztowne. Jakie są nowe obowiązki właścicieli czworonogów?

Mandaty dla właścicieli psów? Kary mogą się posypać już wkrótce, jeśli posiadacze czworonogów nie będą przestrzegać nowych przepisów. Lubelscy policjanci przypominają o zasadach, które obowiązują od 10 kwietnia. Zmieniło się całkiem sporo i warto o tym pamiętać. Jakie są nowe przepisy dotyczące wyprowadzania psów, trzymania ich na smyczy lub w kagańcu, przewożenia autobusami albo sprzątania po swoim pupilu? Mundurowi przypominają, że posiadanie psa to nie tylko dużo radości i przyjemnych chwil, ale też obowiązki i konieczność sprawowania właściwej opieki. Jakie są nowe przepisy dla właścicieli psów i obowiązki od 10 kwietnia?

Zobacz też: Łuków: Zakonnica znęcała się nad przedszkolakami? Miała robić dzieciom potworne rzeczy

Mandaty dla właścicieli psów. Policjanci przypominają

Według nowych przepisów mandat może zostać nałożony między innymi za wyjście z psem na spacer bez smyczy i kagańca, za nieupilnowanie zwierzęcia, które zaatakuje inną osobę lub zwierzę oraz za wypuszczenie psa na nieogrodzoną posesję – przypomina asp. szt. Edyta Krystkowiak z Komendy Powiatowej Policji w Hrubieszowie.

Za „niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia” grozi nam mandat w wysokości od 50 do 250 zł. Jeśli chcemy podróżować z naszym pupile autobusem, to musimy pamiętać zarówno o smyczy, jak i o kagańcu. Ta pierwsza staje się też koniecznością na co dzień, a kaganiec jest obowiązkowy w przypadku psów ras niebezpiecznych.

Nowe przepisy dla właścicieli psów. Kary i mandaty

Najwyższe kary przewidziano za „niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka”. Jeśli nasz pies będzie stanowił zagrożenie dla innych – musimy liczyć się z poważnymi konsekwencjami.

Mandat w wysokości 500 złotych możemy otrzymać, gdy na przykład zdecydujemy się spuścić psa ze smyczy w miejscu publicznym, a funkcjonariusze uznają, że stworzyliśmy tym samym zagrożenie dla życia lub zdrowia innych ludzi – wyjaśnia Krystkowiak.

Niezmienna pozostaje wysokość kary dla osób, które nie sprzątają po swoim pupilu. Tu mandat niezmiennie wynosi 500 złotych.

Super Raport 22.04 (Goście: Bolesław Piecha - PiS, Tomasz Trela - Nowa Lewica), Sedno Sprawy: Agnieszka Pomaska