Polacy wynaleźli lek na COVID

i

Autor: Mariusz Mucha/Super Express

Mamy polski LEK NA COVID! Sukces naukowców z Lublina. To PRZEŁOM! [ZDJĘCIA]

2020-09-23 21:38

To nie jest już czas snucia pięknych planów i szumnych zapowiedzi, to już są fakty! Pierwszy na świecie lek na COVID-19 w całości opracowany w Polsce przez Biomed Lublin S.A. jest już gotowy i lada dzień trafi do chorych! – Mamy polski lek na COVID, lek, który działa – nie krył dumy i radości dr n. med. Grzegorz Czelej, senator RP z Lublina, jeden z pomysłodawców stworzenia preparatu na bazie osocza krwi ozdrowieńców.

Tempo, w jakim Biomed Lublin S.A. przy współpracy naukowców i lekarzy z całej Polski opracował i wdrożył do produkcji lek, jest naprawdę imponujące. Prace ruszyły w marcu, a już w środę w Lublinie zaprezentowano gotowy lek. Ma formę zastrzyku. Mówiąc w największym skrócie, lek na COVID powstał z osocza krwi ozdrowieńców, czyli osób, które wyleczono z koronawirusa.

Lubelska firma, poważny gracz na rynku biotechnologii, miała już doświadczenie w produkcji leków z osocza, więc podjęła wyzwanie. W czerwcu ponad 150 litrów osocza, przede wszystkim oddanego przez górników ze Śląska, trafiło do Lublina, a w sierpniu zaczęła się produkcja.

Ukończyliśmy ją 23‭ ‬września‭ ‬2020‭ ‬r. Powstało‭ ‬ponad trzy tysiące‭ ‬ampułek Immunoglobuliny anty SARS-CoV-2,‭ ‬które‭ ‬zostaną przekazane do badań klinicznych w ośrodkach‭ ‬w Lublinie, ‭ ‬Bytomiu, ‭ ‬Białymstoku i Warszawie – informują producenci leku.

Jak tłumaczy prof.‭ ‬Krzysztof Tomasiewicz z‭ ‬SPSK 4 w Lublinie, badania mają udowodnić jego skuteczność oraz to, że jest bezpieczny. – Nie spodziewamy się, aby było inaczej – profesor jest spokojny o wynik badań, które zaczną się wkrótce.

Lek nie ma jeszcze nazwy. – Ponieważ lek powstał dzięki ofiarności polskich ozdrowieńców, ‭ ‬to Polacy będą go otrzymywali jako pierwsi.‭ ‬Również‭ ‬dlatego to Polacy powinni wymyślić dla niego nazwę.‭ ‬Czekamy na propozycje – mówi senator Czelej.

Otwarcie Kampusu Zachodniego UMCS

Książka „Pandemia. Dzieje zarazy” do kupienia na www.wydawnictwoharde.pl.

Książka „Pandemia. Dzieje zarazy” do kupienia na www.wydawnictwoharde.pl.

i

Autor: Wydawnictwo Harde