Konstruktorzy z Lublina stworzyli super robota. Będzie walczył z wirusem [ZDJĘCIA]

2020-05-14 20:29 Mucha

Naukowcy i przedsiębiorcy z Lublina skonstruowali robota do odkażania dużych zamkniętych powierzchni. Produktowi lubelskiej myśli technicznej niestraszne będzie „samodzielne” dezynfekowanie hal produkcyjnych, magazynów, itp. Wszędzie tam natryskiwał będzie płyn odkażający, co w dobie koronawirusa dla przedsiębiorstw jest niezmiernie ważne. – Samodzielna praca robota, który rozpryskuje przed sobą ciecz, jest niezwykle trudna do zaprogramowania, nam się udało – cieszy się Zbigniew Kurant, prezes firmy z Lublina.

Możliwości urządzenia zaprezentowano w jednym z lubelskich centrów handlowych. Robot może pracować samodzielnie, rozpoznając otoczenie i omijając przeszkody, może także jeździć po ustalonej z góry trasie. Jak tłumaczy Zbigniew Kurant, prezes lubelskiej firmy Noyan, robot świetnie sprawdzi się w pracy dużych firm.

Wyobraźmy sobie dużą halę, gdzie trwa intensywna praca na dwóch zmianach, aby zdezynfekować to miejsce przed nowym dniem pracy, specjalnie przygotowany pracownik musiałby pracować całą noc – tłumaczy prezes Kurant, dodając, że wszystko zrobi sam lubelski robot. – Co ważne, to nasza, polska myśl techniczna.

W pracach uczestniczyli naukowcy Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, których doświadczenie okazało się nieocenione. Dzięki nim udało się pogodzić wymogi sprzętu opryskującego i samojezdnego robota. To trudne, bo oprysk zakłóca pracę sterujących robotem czujników. Pracują nad tym naukowcy z Chin.

A nam się już udało – puentuje prezes Kurant.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express - KLIKNIJ tutaj!

Super Raport 15 V (goście: Dworczyk, Dziambor)

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.