Żółta karetka pogotowia ratunkowego

i

Autor: EAST NEWS Żółta karetka pogotowia ratunkowego

Lublin: ŻÓŁTE karetki dla pogotowia. Szykuje się REWOLUCJA w działaniu systemu [ZDJĘCIA]

2021-03-17 15:15

Pogotowie ratunkowe w Lublinie ma nowe karetki. Dziś zostały oficjalnie przekazane ratownikom. Każdy taki ambulans kosztuje pół miliona złotych. Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Lublinie kupiło takie trzy, ale już zapowiada, że to nie koniec inwestycji w tym roku. Nowe karetki pogotowia ratunkowego w Lublinie są już „ubrane” w żółte kolory. Za kilka lat mają tak wyglądać wszystkie ambulanse. To nie koniec zmian. Szykuje się istna rewolucja w działaniu systemu.

Trzy nowe ambulanse z wyposażeniem zakupiło Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Lublinie, dzięki dofinansowaniu z funduszy unijnych. Będą w dyspozycji podstacji pogotowia w Lublinie. Koszt zakupu pojazdów to blisko 1,5 mln zł. Rachunek jest prosty – każda taka żółtka karetka kosztuje prawie pół miliona złotych. Pojazdy pomogą m.in. w walce z pandemią koronawirusa.

Nowe karetki zostały w środę przekazane do użytku podczas uroczystości z udziałem władz wojewódzkich i samorządowych. List do uczestników uroczystości skierował wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska.

Ratownictwo medyczne to jeden z kluczowych obszarów przeciwdziałania skutkom pandemii. To właśnie jednostki ratownictwa medycznego działają na pierwszej linii frontu, a nowocześnie wyposażone ambulanse stanowią najważniejsze narzędzia zapewniające opiekę medyczną pacjentom, których zdrowie i życie jest zagrożone – napisał Kraska w liście, który odczytał wicewojewoda lubelski, Robert Gmitruczuk.

Trzy nowe ambulanse sanitarne typu C z kompletnym wyposażeniem i zabudową zakupione zostały w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Koszt ich zakupu – blisko 1,5 mln zł – został pokryty ze środków unijnych oraz dotacji z ministerstwa zdrowia.

Dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie, Zdzisław Kulesza, powiedział dziennikarzom, że stara się, aby tabor pogotowia był wymieniany nie rzadziej niż co pięć lat.

Jeśli nasze ambulanse dochodzą już do tego w wieku, planujemy zakup kolejnych. Jeszcze w tym roku mamy do realizacji zakup pięciu ambulansów, w tym dwa będą kupione ze środków unijnych i trzy – ze środków własnych – powiedział Kulesza.

W listopadzie ubiegłego roku Wojewodzie Pogotowia Ratunkowe w Lublinie zakupiło z własnych środków, za ponad 2,7 mln zł, sześć nowych wyposażonych i zabudowanych ambulansów sanitarnych typu C, przeznaczonych dla specjalistycznego zespołu ratownictwa medycznego. – Dbamy o to, aby mieć środki, żeby te wymiany ambulansów, zakupy móc zrealizować – zaznaczył Kulesza.

Lubelskie Wojewódzkie Pogotowie dysponuje obecnie około 50 pojazdami do różnych zadań – karetki specjalistyczne, podstawowe, transportowe, zapasowe. Pracują tu 22 zespoły ratownictwa.

Zobacz też: TIR utknął pod wiaduktem. Senior „ZAWISŁ” na torach. SZOKUJĄCE zdarzenia na drogach [ZDJĘCIA]

Jak zapowiedział Kulesza, niebawem dojdzie do zmian organizacyjnych – uruchomiona zostanie jedna, zintegrowana dyspozytornia na całe województwo lubelskie.Powołaliśmy konsorcjum, będzie jeden rejon operacyjny i w tym rejonie jedna dyspozytornia będzie dysponowała 93 ambulansami – dodał.

Nowo zakupione karetki będą stacjonować w podstacji pogotowia w Lublinie w dzielnicy Śródmieście. Pojazdy mogą przewozić do czterech osób wraz z kierowcą oraz jedną osobę w pozycji leżącej, na noszach lub w fotelu kardiologicznym.

Ambulanse są kolorze żółtym – zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, w myśl którego do 1 stycznia 2028 roku wszystkie pojazdy systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego mają być właśnie w tym kolorze. Żółty kolor karetki ma służyć lepszej widoczności pojazdu w ruchu i odróżniać ambulanse Państwowego Ratownictwa Medycznego od pozostałych karetek transportowych należących do firm prywatnych.

Lublin: Gang sutenerów rozbity. Potężna akcja policji