Lublin: Wyższe opłaty za śmieci. Mieszkańcy zapłacą więcej za wywóz odpadów. Nowe stawki

i

Autor: Pixabay/manfredrichter

Lublin: Wyższe opłaty za śmieci. Mieszkańcy zapłacą więcej za wywóz odpadów. Nowe stawki

2021-04-28 9:19

Wyższe opłaty za odbiór śmieci w Lublinie? Miasto zaproponowało nowe stawki – będą inaczej obliczane i… wyższe. O ile? Sprawdź szczegóły. Mieszkańcy Lublina zapłacą więcej za wywóz odpadów. O przyjęciu nowego cennika opłat zadecyduje Rada Miasta Lublin podczas najbliższej sesji. Stawki nie będą liczone od ilości osób w gospodarstwie domowym, a od liczby mieszkańców np. danego domu. Do tego i tak pójdą w górę. O ile więcej zapłacimy już wkrótce za wywóz odpadów w Lublinie? Ratusz proponuje nowe stawki i przekonuje, że zmiana sposobu wyliczania opłat za śmieci to konieczność i nie ma innego wyjścia. Ile zapłaci małżeństwo mieszkające w bloku, a ile wieloosobowa rodzina?

AKTUALIZACJA: 27 kwietnia. Prezydent zapowiada zmianę

Prezydent Lublina, Krzysztof Żuk zapowiada zmianę sposobu naliczania opłat za odbiór odpadów od większych rodzin. Nowa taryfa ma zostać zmieniona w ten sposób, by szósta i kolejna osoba w domu nie generowała podwyżki opłat.Na podstawie danych, które otrzymaliśmy od Związku Dużych Rodzin i po odbytych konsultacjach, zaproponujemy Radzie Miasta wprowadzenie częściowego zwolnienia z opłat dla rodzin sześcioosobowych i większych – mówi Prezydent Miasta Lublin.

Przedstawiciele Urzędu Miasta po raz kolejny mówią o tym, że wprowadzenie nowych stawek to konieczność. – Takich zmian zażądała Prokuratora Rejonowa Lublin-Południe twierdząc przy tym, że w całym kraju jednostki prokuratury podejmują takie same kroki wobec samorządów z polecenia Prokuratury Krajowej – informuje Krzysztof Żuk. Nowe stawki za śmieci mają zostać zaakceptowane przez Radę Miasta na najbliższym posiedzeniu w czwartek.

Wcześniej informowaliśmy:

Wyższe opłaty za śmieci w Lublinie. Część mieszkańców już łapie się za portfele na myśl o podwyżkach comiesięcznych rachunków. Jeśli nowe stawki zostaną przyjęte (a tak najpewniej będzie), lublinianie zapłacą więcej za wywóz odpadów. Decyzję mają podjąć miejscy radni podczas najbliższej sesji, ale wszystko wskazuje na to, że poprą propozycję Ratusza. Ile już wkrótce zapłacimy za wywóz odpadów? Kto najmocniej odczuje planowane podwyżki? Ile konkretnie wynoszą nowe stawki? Wyższe opłaty będą musieli uiścić co miesiąc wszyscy mieszkańcy. Największy wzrost będzie dotyczył bardziej licznych rodzin. Nowe, wyższe opłaty – jeśli zostaną przegłosowane – będą obowiązywać od lipca. Nowe stawki są „prostsze”, zawierają po prostu opłatę „od osoby”.

Zobacz też: Mandaty dla właścicieli psów. Lubelscy policjanci przypominają o nowych przepisach

Lublin: Wyższe opłaty za śmieci. Nowe stawki

Według nowej taryfy opłaty za śmieci będą naliczane „od osoby”. W zabudowie wielorodzinnej zapłacimy 24,80 zł za mieszkańca, a w jednorodzinnej – 28,80 zł od mieszkańca. Podane kwoty dotyczą odpadów posegregowanych. Ci, którzy nie dzielą odpadków na papier, tworzywa sztuczne, szkło czy odpady zmieszane, zapłacą dwa razy więcej.

Dotychczas singiel mieszkający w bloku płacił miesięcznie 21 zł. Tu różnica faktycznie jest niewielka. Dużo bardziej odczują nowe stawki rodziny – zwłaszcza te duże. Pięcioosobowa rodzina w bloku zapłaci 124 złote zamiast obecnych 63. Jeśli mieszka w domku jednorodzinnym – 144 zł zamiast dotychczasowych 75 zł.

Lublin: Mieszkańcy zapłacą więcej za wywóz odpadów

Urzędnicy z Ratusza tłumaczą, że Miasto nie ma wyjścia i musi zmienić sposób naliczania opłat.

Z uwagi na interpretację przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, wskazującą, że stawka opłaty od gospodarstwa domowego nie może być zróżnicowana w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym, podjęliśmy kroki w kierunku wyboru nowej metody naliczenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i przygotowania projektu uchwały w tym zakresie. Podobne działania, poprzez wybór innych metod, zostały podjęte także przez inne samorządy w kraju, które stosowały metodę od gospodarstwa domowego zróżnicowaną w zależności od liczby osób – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina.

Oprócz zmienionego systemu rozliczeń, który bierze pod uwagę liczbę mieszkańców nieruchomości, a nie – jak dotychczas – liczbę osób tworzących gospodarstwo domowe, podwyżka ma też bardzo przyziemny aspekt. Jak tłumaczą urzędnicy – ceny poszły w górę, generujemy też więcej śmieci. – Dokonując kalkulacji stawek opłat, przyjęto, że koszty systemu gospodarki odpadami zwiększą się w 2021 roku z uwagi na 10-procentowy wzrost ilości odpadów w porównaniu z rokiem 2018, kiedy dokonywano poprzedniej kalkulacji opłat – tłumaczą w Ratuszu.

Super Raport 22.04 (Goście: Bolesław Piecha - PiS, Tomasz Trela - Nowa Lewica), Sedno Sprawy: Agnieszka Pomaska