Lublin: WSTRZYMANE szczepienia na COVID?! Szpitale podają drugą dawkę medykom

i

Autor: Pixabay/HVesna

Lublin: WSTRZYMANE szczepienia na COVID?! Szpitale podają drugą dawkę medykom

2021-01-19 13:55

Szpitale kliniczne nr 1 i nr 4 w Lublinie rozpoczęły we wtorek szczepienia pacjentów drugą dawką szczepionki przeciwko COVID-19. Szczepienia osób z grupy zero pierwszą dawką zostały… wstrzymane w tych szpitalach. Zamówiony preparat nie dotarł. W programie szczepień pojawiają się pierwsze poważne problemy.

Szpital Kliniczny nr 1 otrzymał we wtorek zamówioną partię szczepionek, 1170 dawek zamrożonych i 90 dawek rozmrożonych – informuje jego rzeczniczka, Anna Guzowska.

Obecnie szczepimy drugą dawką personel szpitala. Wstrzymane są szczepienia osób z grupy zero pierwszą dawką. Od 25 stycznia zaczniemy szczepić seniorów w punkcie, który organizujemy dla szpitala tymczasowego przy ul. Radziwiłłowskiej 13 – mówi Guzowska.

W tym szpitalu zgłosiło się do zaszczepienia 1,3 tys. osób spośród jego pracowników oraz 4,5 tys. studentów lubelskiego Uniwersytetu Medycznego i pracowników innych placówek medycznych. Zaszczepionych zostało dotychczas około 85 proc. personelu szpitala, w ubiegłym tygodniu szczepieni też byli studenci, około stu osób dziennie.

Zobacz też: Szczepienia na COVID-19 w Lubelskiem. Ile osób już się zaszczepiło? SĄ OPÓŹNIENIA

Szczepienia drugą dawką rozpoczęły się we wtorek także w Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie. – Do szpitala dotarło 150 dawek szczepionki dla osób, które zostały zaszczepione pierwszą dawką trzy tygodnie temu – mówi w rozmowie z PAP rzeczniczka szpitala, Alina Pospischil.

Zobacz też: GIGANTYCZNY pożar w Lublinie. Ogromne straty. Kilkudziesięciu strażaków w akcji

Szpital zamówił w ubiegłym tygodniu 1440 dawek szczepionki, ale ich nie otrzymał. Zdecydowano o wstrzymaniu szczepień pierwszą dawką.

W związku informacją z Kancelarii Premiera o ograniczeniu dostaw szczepionki do Europy szpital wstrzymał podawanie pierwszej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 kolejnym osobom. Po otrzymaniu informacji o wznowieniu dostaw szczepionki niezwłocznie poinformujemy o nowych terminach szczepień – mówi Pospischil.

Super Raport 19.01 (Goście: Leszek Miller - eurodeputowany SLD, były premier oraz dr Tomasz Karauda - lekarz chorób płuc)

Do czwartku w tym szpitalu zaszczepiono 2845 osób, w tym ponad 1,5 tys. osób to pracownicy szpitala, pozostali to m.in. studenci Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz pracownicy innych podmiotów leczniczych. Chętnych do zaszczepienia w tym szpitalu zgłosiło się w sumie około 5,9 tys. osób.

Zobacz też: Koronawirus w Polsce 19 stycznia. Ile jest zakażeń i zgonów? COVID-19 w woj. lubelskim

Według rządowego raportu w woj. lubelskim dotychczas zaszczepiono ogółem 27 351 osób. Drugą dawką zaszczepiono dotychczas 340 osób.

Źródło: PAP.