Wielkie wzruszenie po bohaterskim czynie 8-latki. Dyspozytor nie dobrnął do końca nagrania

i

Autor: Pexels/cc0/Pixabay.com Ośmioletnia Gabrysia razem z dwojgiem innych dzieci została uhonorowana w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie, zdj. ilustracyjne

Uratowała życie mamie

Lublin. Wielkie wzruszenie po bohaterskim czynie 8-latki. Dyspozytor nie dobrnął do końca nagrania

2022-10-21 20:10

Ośmioletnia Gabrysia razem z dwojgiem innych dzieci została uhonorowana w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie. Dziewczynka mieszkająca na co dzień w Puławach uratowała życie swojej mamy, gdy ta straciła przytomność. 8-latka zabrała malutkiego brata do sąsiedniego pokoju, zadzwoniła po służby ratownicze, a następnie powiadomiła swojego sąsiada.

Lublin. Dzieci uhonorowane za ratowanie życia. 8-letnia Gabrysia z Puław ocaliła swoją mamę

Troje dzieci, w tym 8-letnia Gabrysia z Puław, zostało uhonorowanych w Lublinie za ratowanie życia dorosłych. W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odebrały m.in. specjalne wyróżnienia i wysłuchały wielu pochwał pod swoim adresem, w tym od przedstawicieli policji i straży pożarnej. Jak informuje PAP, 8-latka uratowała życie swojej mamy, która cierpi na bliżej nieokreśloną chorobę neurologiczną. Mimo że kobieta od dziecka uczyła Gabrysia, jak postępować na wypadek nieszczęścia, nie było wiadomo, czy dziewczynka, z uwagi na swój wiek, stanie na wysokości zadania. Okazało się, że zrobiła więcej, niż powinna. Po tym jak jej mama upadła i straciła przytomność, jej córeczka najpierw zaopiekowała się rocznym braciszkiem, zabierając go do sąsiedniego pokoju, a później wezwała na miejsce służby ratownicze. To nie wszystko, bo 8-latka powiadomiła również swojego sąsiada. Kierownik dyspozytorni medycznej w Lublinie Artur Rogowski powiedział PAP, że wezwania od dzieci nie zdarzają się często.

- Reagują wtedy, gdy dzieje się coś nagłego, jak zasłabnięcie, omdlenie, drgawki. Są to zawsze chwytające za serce rozmowy, bo dzieci są szczere. Nagrania ze zgłoszeniem Gabrysi słuchałem 4-5 razy, ale nie dobrnąłem do końca ze wzruszenia - wyznał.

Szymon i Kamil ratowali seniora na mokradłach w Zamościu

Razem z dziewczynką wyróżnieni zostali 13-letni Szymon i 14-letni Kamil, którzy rzucili się na ratunek seniorowi uwięzionemu na mokradłach w Zamościu. Do zdarzenia doszło 2 tygodnie temu.

- W sobotę po południu byliśmy w lesie i usłyszeliśmy, że ktoś woła pomocy. Znaleźliśmy starszego pana, który znajdował się na mokradłach i nie mógł się wydostać. Okazało się, że jest tam od piątku rano. Od razu szybko zadzwoniliśmy po pogotowie. W tym czasie próbowaliśmy go trochę wyciągać z wody, ale nie za bardzo się dało – powiedział PAP 13-latek.

Sonda
Czy umiesz udzielać pierwszej pomocy?
Szczęśliwy finał poszukiwań 5-latki w Gorzowie Wielkopolskim