Lublin: Tego jeszcze nie było! Zaskakujące nowości na uczelniach. Nowe kierunki studiów

i

Autor: Zdj. ilustracyjne: Pixabay/fh_media Przyszli studenci mogą wybierać z dziesiątek różnych propozycji uczelni

Lublin: Tego jeszcze nie było! Zaskakujące nowości na uczelniach. Nowe kierunki studiów

2021-06-28 10:11

Tego jeszcze w Lublinie nie było! Zaskakujące nowości na uczelniach w Lublinie. Miasto, będące największym ośrodkiem akademickim w regionie znów kusi przyszłych studentów. Nowe kierunki studiów mogą wydawać się nieco… „egzotyczne”, ale przedstawiciele uczelni zapewniają, że to realna odpowiedź na zapotrzebowanie (studentów i rynku pracy). Jakie nowości w roku akademickim 2021/2022 proponują uczelnie z Lublina? Zobacz nowe kierunki studiów w Lublinie.

Tego jeszcze nie było – w Lublinie, a w niektórych przypadkach nigdzie w Polsce. Uczelnie z Koziego Grodu kuszą przyszłych studentów nowościami. Jak co roku, na liście proponowanych kierunków studiów pojawiają się nowości – ich nazwy brzmią nieco egzotycznie, nie są tak popularne jak prawo i medycyna, ale – zdaniem uczelni – są potrzebne. Jakie są nowe kierunki studiów w Lublinie w roku akademickim 2021/2022? To między innymi geografia wojskowa, ekologia miasta czy… kryminologia.

Zobacz też: Kolonia Borzechów: Tajemnicza śmierć 15-latka. Powiedział, że chce się zabić

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej proponuje w tym roku 80 kierunków studiów. Wśród nowości są m.in.: geografia wojskowa i zarządzanie kryzysowe, nauczanie fizyki i informatyki czy anglojęzyczny kierunek studiów II stopnia Data Science – informuje Polska Agencja Prasowa.

Geografia wojskowa jest kierunkiem unikatowym, uruchomionym jako pierwszy o takim charakterze w kraju i drugi w Europie. Umożliwi zdobycie specjalizacji, na którą zapotrzebowanie zgłaszają pracodawcy, zwłaszcza wojsko, a także organy samorządu terytorialnego – przekonuje w rozmowie z PAP rzecznik UMCS, Aneta Adamska.

"Myślałam, że to koniec świata" - przez gminę Wilków przeszła groźna nawałnica

Kompetencje zdobyte podczas studiów z geografii wojskowej mają pozwolić na znalezienie zatrudnienia w służbach mundurowych i cywilnych, głównie dla specjalistów czy analityków w strukturach kryzysowych administracji publicznej, w centrach zarządzania i powiadamiania kryzysowego, w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, w Służbie Ochrony Państwa czy w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Katolicki Uniwersytet Lubelski oferuje kandydatom na studia blisko 50 kierunków. Nowością są m.in.: położnictwo i kryminologia. Na tym ostatnim kierunku studenci będą mieli do wyboru dwie specjalizacje: analitykę kryminalistyczną i prewencję zachowań przestępczych.

Kryminologia to studia dla osób, które chciałyby podjąć pracę zawodową w służbach mundurowych, organach wymiaru sprawiedliwości, usługach detektywistycznych lub prowadzić samodzielną działalność, np. szkolenia i treningi z zakresu kryminologii, w tym cyberbezpieczeństwa – zachęcają przedstawiciele KUL.

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie ma do wyboru 51 kierunków studiów, w tym trzy nowości na studiach I stopnia: analityka środowiskowa i przemysłowa, ekologia miasta, technologia biosurowców i biomateriałów, a także jedną na studiach II stopnia – biobiznes.

Agnieszka Wasilak z Biura Rekrutacji i Promocji Kształcenia Uniwersytetu Przyrodniczego wyjaśniła, że ekologia miasta to kierunek, który łączy wiedzę m.in. z planowania i projektowania urbanistycznego, biologii organizmów zamieszkujących obszary miejskie, ludzkie problemy społeczne w miastach, proekologiczną ochronę przed szkodliwymi organizmami, racjonalne gospodarowanie wodą i odpadami.

Absolwent kierunku ma całościowe spojrzenie na miasto jako system ekologiczny, w którym rozwiązania przestrzenne i urbanistyczne oraz społeczno-gospodarcze powinny harmonizować ze wszystkimi elementami przyrody. Jednym z tych elementów jest zieleń miejska, czyli zespoły roślinności, które pełnią funkcje estetyczne, rekreacyjne, zdrowotne lub osłonowe – przekonuje Wasilak cytowana przez PAP.

PRAWDA i FAŁSZ o Lublinie. WSTYD nie znać odpowiedzi! Szybki TEST o Lublinie [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Lublin jest stolicą województwa lubelskiego.

W swoje mury i szeregi przyszłych studentów zapraszają w Lublinie jeszcze dwie uczelnie publiczne: Uniwersytet Medyczny i Politechnika Lubelska. Ofertę studiów rozbudowują też szkoły niepubliczne – w Lublinie są cztery: WSEI, WSNS, WSPA i WSSP.