Szczepienia seniorów w punkcie szpitala tymczasowego w Lublinie rozpoczęły się w poniedziałek rano. Punkt powstał w placówce patronackiej, czyli w Szpitalu Klinicznym nr 1 przy ul. Radziwiłłowskiej, gdzie – jak mówią przedstawiciele placówki – są lepsze warunki.
– Szczepimy zgodnie z planem. Na poniedziałek jest zapisanych 240 osób, seniorzy stawiają się punktualnie, nie ma przerw, akcja wystartowała sprawnie. Niektórzy seniorzy są dowożeni – mówi rzeczniczka szpitala, Anna Guzowska.
Szczepienia mają być prowadzone codziennie, łącznie z weekendami, od godz. 8.00 do 20.00.
– W kolejnych dniach też będziemy szczepić po 240 osób, przez wszystkie dni tygodnia łącznie z weekendami, do końca stycznia. Szczepionki w tej chwili mamy w ilości wystarczającej do końca tygodnia. Dostawy kolejnych dawek są teraz kilka razy w tygodniu – dodaje Guzowska.
Listy chętnych w tym szpitalu, podobnie jak w całym kraju, są zapełnione do końca marca. – Dalszych grafików nie mamy – zaznaczyła Guzowska. Kontynuowane są też szczepienia personelu szpitala drugą dawką, nie ma szczepień pierwszą dawką wśród medyków.
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej w poniedziałek przed południem czekano jeszcze na dostawę zamówionych ponad 500 dawek szczepionki. – Mamy je otrzymać jeszcze dzisiaj. Jak tylko do nas dotrą, będziemy prowadzić szczepienia – deklaruje rzeczniczka szpitala Magdalena Us. Zaznacza, że zabiegi w bialskim szpitalu prowadzone są nawet do późnych godzin wieczornych.
Zobacz też: Koronawirus 25 stycznia. Ile jest dziś nowych przypadków? Zachorowania na COVID w Lubelskiem
W zamówionej partii szczepionek ok. 360 dawek będzie przeznaczonych dla osób, które powinny w najbliższych dniach przyjąć drugą porcję szczepionki. Pozostałe są w części dla osób z grupy zero, a w części dla seniorów z grupy pierwszej, której szczepienia zgodnie z harmonogramem programu rozpoczynają się poniedziałek.
Poprzednią partię szczepionki – 1260 dawek – wykorzystano w bialskim szpitalu do soboty. – Wszystko poszło sprawnie. Zaszczepione zostały osoby, które przyjęły drugą dawkę szczepionki, jak też kolejne osoby z grupy zero – dodaje rzeczniczka szpitala.
Zobacz też: DWA CIAŁA w mieszkaniu w Białej Podlaskiej. MAKABRYCZNE odkrycie. Co tam się stało?!
W woj. lubelskim szczepienia grupy zero, czyli głównie pracowników służby zdrowia, prowadzą 32 szpitale węzłowe. Szczepienia populacyjne prowadzić ma ponad 400 placówek medycznych, w tym głównie jednostki podstawowej opieki medycznej.
Źródło: PAP.