Lublin: Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 [ORGANIZACJA, SZCZEGÓŁY]

i

Autor: Pixabay/klimkin

Lublin: Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021. Jak będą wyglądały lekcje? [ZASADY]

2020-09-01 8:02

Dziś rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021. W Lublinie i całym regionie uczniowie wracają do szkół – stacjonarnie mimo epidemii koronawirusa. Pierwszy dzwonek w wielu miejscach będzie jednak symboliczny. Jakie ograniczenia wprowadzają szkoły?

1 września, rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021. Po dwóch miesiącach wakacji i wcześniejszych kilku miesiącach nauki zdalnej uczniowie wracają do szkół – stacjonarnie, mimo trwającej epidemii koronawirusa. Jakie nowe zasady wprowadzono w szkołach?

Zobacz też: Koronawirus: 18 NOWYCH ZAKAŻEŃ w Lubelskiem. W całym kraju ponad 500 [NOWE DANE]

Lubelskie w zielonej strefie. Jakie ograniczenia na rok szkolny 2020/2021

Uczniowie wracają do nauki stacjonarnej. To może się zmienić w szczególnej sytuacji, gdyby pogorszyła się sytuacja epidemiologiczna – decyzje podejmą dyrektorzy poszczególnych placówek. 1 września wszystkie szkoły wracają do „normalnej” pracy.

W specyficznych sytuacjach, uzasadnionych względami epidemicznymi, działalność placówek może zostać zawieszona i w miejsce tradycyjnego kształcenia może zostać wprowadzona nauka zdalna. Decyzję o zawieszeniu zajęć może podjąć dyrektor szkoły za zgodą organu prowadzącego oraz pozytywną opinii powiatowego inspektora sanitarnego – informuje Lubelski Urząd Wojewódzki.

Placówki muszą zrobić wszystko, co możliwe, by ograniczyć ryzyko. Stąd inne godziny zajęć i przerw między nimi, większa izolacja uczniów, konieczność udostępnienia środków do dezynfekcji, ograniczenie kontaktów z rodzicami.

Będzie to potężne wyzwanie, wielość zadań dla dyrektorów szkół, rady pedagogicznej, całego zespołu pracowników oświaty, przy współpracy rodziców i uczniów – mówi wojewoda lubelski, Lech Sprawka.

Lublin. Nowy rok szkolny. Zalecenia w związku z koronawirusem

W związku z ryzykiem epidemiologicznym lubelski Ratusz przygotował zalecenia dla dyrektorów szkół w mieście. Uczniowie mają się uczyć w jednej sali z przypisanymi ławkami, przerwy między lekcjami będą się odbywały o różnych godzinach dla różnych klas – tak ma być zwłaszcza w przypadku klas I-III.

Sale mają być regularnie wietrzone, a w każdej z nich ma się znaleźć płyn do dezynfekcji. To tylko część zasad. Inne ustalane przez sanepid, samorząd i samych dyrektorów mogą się różnić w poszczególnych szkołach i zostaną przedstawione uczniom i rodzicom.

W Lublinie otwarto jedną z najnowocześniejszych szkół w Polsce