Lublin solidarny z Ukrainą. Plac Litewski, 22.02

i

Autor: MARIUSZ MUCHA/SUPER EXPRESS Lublin solidarny z Ukrainą. Plac Litewski, 22.02

Lublin: PESEL dla Ukraińców. Gdzie go uzyskać? Zasady. Номер PESEL в Любліні

2022-03-17 8:49

Lublin. Numer PESEL dla Ukraińców. Gdzie go uzyskać? Gdzie uchodźcy z Ukrainy mogą złożyć wniosek o nadanie numeru PESEL? Jego otrzymanie pozwoli im na łatwiejsze uzyskanie wsparcia w Polsce i skorzystanie ze wsparcia socjalnego, przyda się przy szukaniu pracy czy załatwianiu spraw administracyjnych i urzędowych. Номер PESEL в Любліні: Що потрібно зробити?

Uwaga! Urząd Miasta Lublin zmienia zasady przyznawania numerów PESEL dla uchodźców z Ukrainy. Będzie to można zrobić w trzech punktach w mieście. Od piątku (18.03) będzie tam można zapisywać się na wizyty, a od poniedziałku (21.03) składać same wnioski. Co jeszcze się zmienia? Więcej: PESEL dla Ukraińców w Lublinie. Ratusz zmienia zasady. Nowe adresy

Wcześniej informowaliśmy:

Lublin. Numer PESEL dla Ukraińców, którzy uciekają przed wojną. Uchodźcy, którzy znaleźli schronienie w Polsce, mogą już zgłaszać się do urzędów po numer PESEL. Dzięki niemu będą mogli otrzymać wsparcie przewidziane w przyjętej niedawno specustawie, a numer ewidencyjny przyda się także przy szukaniu pracy czy załatwianiu spraw urzędowych. Gdzie go uzyskać? Poniżej opisujemy najważniejsze zasady ubiegania się o numer PESEL dla obywateli Ukrainy.

Wdrożone procedury to niezbędny krok do tego, aby zapewnić uchodźcom różnego rodzaju świadczenia, z zakresu opieki zdrowotnej, edukacji czy pomocy społecznej – mówi Andrzej Wojewódzki, Sekretarz Miasta Lublin.

Інформація для біженців з України. Допомога в Любліні для громадян України >>>

Номер PESEL для громадян України в Любліні >>>

Lublin: PESEL dla Ukraińców. Gdzie go uzyskać PESEL w Lublinie?

Lublin uruchomił specjalne Centrum Pomocy Obywatelom Ukrainy, które znajduje się przy ul. Zemborzyckiej 88 w siedzibie MOPR. Jest czynne w godz. 7.30-15.30. To jedno z miejsc, gdzie można uzyskać numer PESEL. Złożenie wniosku jest też możliwe w Biurach Obsługi Mieszkańców przy ul.: Wieniawskiej 14, Filaretów 44, Kleeberga 12a, Szaserów 13-15 oraz Wolskiej 1 (na stanowiskach do obsługi spraw obywatelskich). Ratusz zapowiada również uruchomienie stanowiska do nadawania numeru PESEL w punkcie recepcyjnym prowadzonym przez Lubelski Urząd Wojewódzki oraz w dodatkowej lokalizacji w Śródmieściu.

Numer PESEL dla uchodźców z Ukrainy. Jakie dokumenty i zasady?

Jak przypomina Urząd Miasta Lublin, o nadanie numeru PESEL mogą się ubiegać uchodźcy, którzy dotarli do Polski po 24 lutego. Procedura nie dotyczy jednak wszystkich obywateli Ukrainy, a jedynie tych, którzy do Polski przybyli bezpośrednio z terytorium swojej ojczyzny.

Express Biedrzyckiej - Andrij Deszczyca: Będziemy bronić się do końca! Walczymy za wolność naszą i waszą

Numer PESEL zostanie nadany po ustaleniu tożsamości ubiegającej się o to osoby, w oparciu o dostępne dokumenty, takie jak paszport, dowód osobisty, Karta Polaka czy prawo jazdy. W przypadku dzieci dopuszcza się także akt urodzenia. W wyjątkowych przypadkach jest również możliwość nadania numeru PESEL na podstawie oświadczenia wnioskodawcy. Procedura nadania numeru Pesel jest podobna jak w przypadku dowodu osobistego. Potrzebna jest fotografia i złożenie odcisków palców.

Dokumenty, które będą podstawą do nadania obywatelom z Ukrainy numeru PESEL to m.in.:

  • wniosek w wersji papierowej złożony osobiście, opatrzony własnoręcznym czytelnym podpisem, wypełniony przez wnioskodawcę albo przez pracownika organu na podstawie danych podanych przez wnioskodawcę,
  • dokument potwierdzający tożsamość lub oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej o danych osobowych osoby oraz przekroczeniu granicy Ukraina-Polska,
  • fotografia spełniająca parametry fotografii jak do uzyskania dowodów osobistych dla obywatela naszego kraju, będzie możliwość wykonania jej na miejscy,
  • adres poczty elektronicznej oraz numer telefonu komórkowego - do nadania profilu zaufanego i e-tożsamości.
Sonda
Czy Polska radzi sobie z pomocą uchodźcom z Ukrainy?