Lublin solidarny z Ukrainą. Plac Litewski, 22.02

i

Autor: MARIUSZ MUCHA/SUPER EXPRESS Lublin solidarny z Ukrainą. Plac Litewski, 22.02

Lublin: Tłumy w kolejce po PESEL. Numerków zabrakło już w południe

2022-03-17 8:48

Czwartek to drugi dzień, w którym uchodźcy z Ukrainy mogą zgłaszać się do urzędów z wnioskiem o nadanie numeru PESEL. Dzięki niemu będą mogli łatwiej podjąć pracę czy zapisać dziecko do szkoły. Zyskają też świadczenia socjalne. Chętnych nie brakuje, bo wielu uchodźców z Ukrainy chce „stanąć na nogi”. W pierwszym dniu wydawania numerów PESEL w Lublinie numerki w niektórych punkach skończyły się już w południe. W innych było mniej chętnych.

Uwaga! Urząd Miasta Lublin zmienia zasady przyznawania numerów PESEL dla uchodźców z Ukrainy. Będzie to można zrobić w trzech punktach w mieście. Od piątku (18.03) będzie tam można zapisywać się na wizyty, a od poniedziałku (21.03) składać same wnioski. Co jeszcze się zmienia? Więcej: PESEL dla Ukraińców w Lublinie. Ratusz zmienia zasady. Nowe adresy

Wcześniej informowaliśmy:

Dziś znów tłumy uchodźców będą starały się złożyć wnioski o nadanie numeru PESEL. Niektórzy jeszcze nie zdążyli się oswoić z nową codziennością, a inni nie poszli do urzędów pierwszego dnia, obawiając się tłumów (po części słusznie). Uchodźcy z Ukrainy, którzy chcą zostać w Polsce i korzystać z dostępnej pomocy, muszą złożyć wniosek o PESEL. Numery – podobne do tych, które ma każdy Polak – są im powszechnie nadawane od wczoraj.

Zobacz: Lublin: PESEL dla Ukraińców. Gdzie go uzyskać? Zasady. Номер PESEL в Любліні

W Lublinie uruchomiono w sumie 12 stanowisk do przyjmowania wniosków i obsługi uchodźców z Ukrainy. Działają w kilku lokalizacjach. Największa bolączka to jednak – jak mówią przedstawiciele Ratusza – brak odpowiedniej liczby skanerów linii papilarnych, potrzebnych do zarejestrowania Ukraińców. Pierwszego dnia największe zainteresowanie było w Centrum Pomocy Obywatelom Ukrainy przy ul. Zemborzyckiej oraz w Biurze Obsługi Mieszkańców przy ul. Wieniawskiej. To właśnie tam już w południe zabrakło numerków, a uchodźców poproszono, by skorzystali z innych punktów, gdzie jest mniej chętnych.

Przy Filaretów, Kleeberga, Szaserów i Wolskiej osób zainteresowanych było zdecydowanie mniej, tym samym obsługa tam odbywała się stosunkowo szybko – informuje pełnomocnik ds. pomocy obywatelom Ukrainy uciekającym przed działaniami wojennymi i sekretarz miasta Andrzej Wojewódzki, cytowany przez PAP.

PESEL dla uchodźców z Ukrainy. "W sobotę rusza punkt na Stadionie Narodowym"

Zdaniem przedstawicieli Ratusza, rejestracja w systemie przebiega sprawnie, a uchodźcy nie mają problemu z wypełnieniem samego wniosku o nadanie PESEL. – Obywatelom Ukrainy pomagają wolontariusze oraz pracownicy posługujący się językiem ukraińskim. Natomiast sama obsługa przy stanowiskach jest ograniczona z uwagi na możliwości sprzętowe, czyli za małą liczbę skanerów linii papilarnych, których nadal nie otrzymaliśmy – poinformował.

Urząd Miasta Lublin uruchomił w sumie 12 stanowisk do obsługi nadawania numeru PESEL (w kilku wspomnianych lokalizacjach), ale nie wszystkie są wyposażone w skanery do linii papilarnych.

Cały czas czekamy na dostawę tego rodzaju urządzeń od rządu. Zgłosiliśmy zapotrzebowanie na 30 takich skanerów, nie otrzymaliśmy jeszcze ani jednego. Wykorzystujemy zatem sprzęt, który dotychczas służył do obsługi procesu wydawania dowodów osobistych, a który byliśmy w stanie przesunąć z innych stanowisk zajmujących się zadaniami z zakresu ewidencji ludności – tłumaczy Wojewódzki.

Sonda
Czy Polska radzi sobie z pomocą uchodźcom z Ukrainy?

Jak wynika z rządowych danych, w środę, że do godz. 15.00 w całej Polsce nadano 17 tys. numerów PESEL dla dorosłych obywateli Ukrainy i prawie 15 tys. numerów dla dzieci.