Od środy w całym kraju uchodźcy z Ukrainy mogą zgłaszać się do samorządów o nadanie numeru PESEL. Tak jest także w Lublinie. Po pierwszych dniach funkcjonowania nowej usługi Urząd Miasta Lublin zmienia jednak zasady: będą zapisy na konkretne daty i terminy wizyt oraz mniejsza liczba miejsc obsługi. Jednak mniej w tym przypadku nie znaczy wolniej. Wręcz przeciwnie – tłumaczy Ratusz.
– Mamy nadzieję, że przyjęte rozwiązanie usprawni obsługę, zminimalizuje kolejki, a przede wszystkim da gwarancję załatwienia formalności w ustalonym terminie – mówi Andrzej Wojewódzki, Sekretarz Miasta Lublin, pełnomocnik Prezydenta Miasta Lublin ds. pomocy obywatelom Ukrainy uciekającym przed działaniami wojennymi.
Zmiany w nadawaniu numeru PESEL w Lublinie
Od 18 marca Urząd Miasta Lublin wprowadza zapisy – na konkretne daty i godziny – w zakresie nadawania numeru PESEL oraz profilu zaufanego dla obywateli Ukrainy.
Zapisy będą prowadzone w trzech lokalizacjach:
- Centrum Obsługi Obywateli Ukrainy przy ul. Zemborzyckiej 88,
- BOM przy ul. Wieniawskiej 14,
- BOM przy ul. Filaretów 44.
Od poniedziałku w tych trzech miejscach będą przyjmowane wnioski o nadanie PESEL-u. W pierwszych dniach takich punktów było więcej, ale jedne były oblegane, a inne nie, a to powodowało dysproporcje i utrudnienia. Do tego system zapisów ma usprawnić cały proces. Do urzędu (jednego z trzech wyżej wymienionych punktów) będzie trzeba pofatygować się dwa razy, ale cała procedura ma się odbywać dużo sprawniej.
Polecany artykuł:
Zapisy na PESEL w Lublinie. Do urzędu dwa razy
– We wskazanych punktach zostaną wyodrębnione oddzielne stanowiska, dedykowane tylko czynnościom związanym z zapisami. W celu umówienia wizyty nie ma konieczności obecności całej rodziny, wystarczy jeden jej członek, który zapisze daną grupę osób. Może być to również osoba, która przyjęła obywateli Ukrainy pod swój dach – informuje Urząd Miasta Lublin.
Zapisy będą prowadzone na konkretny dzień i godzinę – zapowiada Ratusz. Poza terminem wskazana zostanie również lokalizacja, w której dopełnione zostaną formalności związane z nadaniem numeru PESEL. Co ważne, od dzieci, które nie ukończyły 12. roku życia, nie są pobierane linie papilarne, stąd nie nie muszą one przychodzić osobiście do punktu obsługi.
PESEL dla Ukraińców w Lublinie. Od poniedziałku nowe adresy
Od poniedziałku (21.03) przyjmowanie wniosków o nadawanie numeru PESEL obywatelom Ukrainy będzie się odbywało w Lublinie w trzech lokalizacjach: Centrum Obsługi Obywateli Ukrainy przy ul. Zemborzyckiej 88 oraz w dwóch BOM-ach przy ul. Wieniawskiej 14 oraz Filaretów 44. Przypominamy, że obsługa klientów odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. 7.45-15.15. W obsługę obywateli Ukrainy zaangażowani są wolontariusze oraz pracownicy posługujący się językiem ukraińskim.
Piątek (18.03) jest dniem przejściowym między „starym” (obowiązującym od środy) systemem, a wchodzącym właśnie w życie „nowym” (z trzema lokalizacjami i zapisami na złożenie wniosku). W związku z tym 18 marca czynne są wszystkie dotychczas uruchomione lokalizacje. W pierwszej kolejności są w nich jednak przyjmowane osoby, których obsługa nie była możliwa 17 marca, o czym te osoby zostały poinformowane – wyjaśniają urzędnicy.