Lubelskie. Zbiórka jagód to dla nich praca na pełen etat

i

Autor: Mariusz Mucha/Super Express Lubelskie. Zbiórka jagód to dla nich praca na pełen etat

Zbierają jagody

Lubelskie. Zbierają grzyby i jagody w lesie "na pełen etat". Cena może zaskoczyć

2022-07-15 11:31

Jagody to przepyszne owoce polskich lasów, które będą z nami jeszcze przez kilkanaście dni. Jagody, jak wiadomo można zbierać samemu, choć to ciężkie zajęcie, można kupić w sklepie, bądź bezpośrednio u zbieraczy rozstawiających swe przenośne kramy w okolicach jagodowych lasów. Rozmawialiśmy z paniami Jadwigą i Jolantą, dla których zbieranie grzybów i jagód to praca na pełen etat.

Jak zaznaczają kobiety, które spotkaliśmy pod Radzyniem Podlaskim na Lubelszczyźnie, owoce zakupione bezpośrednio od "zbieraczy" są najlepsze.

- Takie są najsmaczniejsze i najbardziej świeże - przekonują panie Jadwiga (58 l.) i Jolanta (58 l.).

O tym, że są jagody wiadomo nawet bez wchodzenia do lasu. Wiele osób trudni się bowiem zbieraniem owoców i sprzedawaniem ich bezpośrednio przy drodze.

Zobacz też: Tragiczny wypadek w gminie Susiec. Nie żyje rowerzysta

- To ciężka praca - mówią zgodnie panie Jadwiga i Jolanta.

Ile kosztują jagody?

Zbierają jagody i grzyby od kilku lat, a pieniądze pochodzące z tej pracy stanowią dla nich ważny składnik budżetu. Tak naprawdę to praca na pełen etat. Do lasu jadą wcześnie rano, tak aby już przed siódmą zacząć pracę. W lesie pracuje się do 12.00 - potem w upalne dni jest tam zbyt gorąco. Komary, meszki, gzy, inne owady - do takiego towarzystwa w odpowiednim stroju i przy wsparciu środków kosmetycznych można się przyzwyczaić. Aby zebrać litr jagód, potrzeba około godziny zbierania.

- Oczywiście zależy to od wielkości owoców i ich ilości na krzaczkach - podkreślają doświadczone zbieraczki. Potem tylko jazda na miejsce sprzedaży i żmudne oczyszczanie jagód z liści, gałązek, tak aby w słoiku znalazły się tylko owoce.

Cena jednego słoika 900 ml to 25 zł.

Czarne jagody, czyli borówki czernice: właściwości zdrowotne i odżywcze
Sonda
Czy zgubiłeś się kiedyś w lesie?