Lubelskie: Uchodźcy z Ukrainy szturmują granicę. Dziesiątki tysięcy osób dziennie

i

Autor: KWP Lublin Lubelskie: Uchodźcy z Ukrainy szturmują granicę. Dziesiątki tysięcy osób dziennie

Lubelskie: Uchodźcy z Ukrainy szturmują granicę. Dziesiątki tysięcy osób dziennie

2022-03-01 11:40

Uchodźcy z Ukrainy szturmują granicę w Lubelskiem. Im dalej na południe, tym większy ruch na przejściach granicznych. W sumie przez granicę na jej lubelskim odcinku w poniedziałek przeszło prawie 50 tys. uchodźców z Ukrainy. Ile obecnie wynosi czas oczekiwania? W jak długich kolejkach muszą stać po bezpieczeństwo?

Minionej doby na przejściach granicznych z Ukrainą w województwie lubelskim odprawiono 45 198 osób. Najdłużej na wjazd do Polski oczekują osoby przekraczające granicę w Hrebennem, a najkrócej w Dorohusku – podsumowuje Polska Agencja Prasowa. W poniedziałek ruch po ukraińskiej stronie został nieco upłynniony dzięki liberalizacji przepisów, a fala uchodźców napływających do Polski wciąż jest ogromna. Zaostrzające się działania Rosji w Ukrainie sprawiają, że jeszcze setki tysięcy osób mogą się zdecydować na szukanie schronienia i bezpieczeństwa w Polsce.

Zobacz też: Stopień alarmowy BRAVO w Lubelskiem. Co to oznacza? Co nam grozi?

Czas oczekiwania na wjazd do Polski na przejściu granicznym w Hrebennem wynosi 30 godzin, w Dołhobyczowie – osiem godzin, w Zosinie – dwie godziny, w Dorohusku ruch odbywa się na bieżąco – wynika z danych Straży Granicznej. – Na wszystkich przejściach granicznych jest umożliwione piesze przekraczanie granicy – informuje rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, kpt. Dariusz Sienicki.

Z danych SG wynika, że wczoraj na przejściu granicznym w Hrebennem odprawionych zostało 14 548 osób, w Dorohusku - 11 294, Dołhobyczowie - 10 813, Zosinie - 8 543. Od czwartku, kiedy rozpoczęła się agresja Rosji na Ukrainę, do wtorku przejścia graniczne z Ukrainą w woj. lubelskim przekroczyło w sumie ok. 175 tys. osób – przekazuje Polska Agencja Prasowa.

Dramat kobiet i dzieci z Ukrainy na przejściu w Medyce

Polsko-ukraińska granica w województwie lubelskim liczy 296 km. W regionie funkcjonują cztery przejścia graniczne z Ukrainą: w Dorohusku, Hrebennem, Dołhobyczowie i Zosinie. Pojazdy ciężarowe odprawiane są na dwóch: w Hrebennem i Dorohusku. Do tego jeszcze funkcjonują dwa przejścia kolejowe (Dorohusk, Hrubieszów).

Sonda
Czy zaangażowałeś się w jakiś sposób w pomoc dla Ukrainy?