Fala uchodźców w Lubelskiem. Pod Lublinem rusza gigantyczny hub

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne; KWP Lublin Fala uchodźców w Lubelskiem. Pod Lublinem rusza gigantyczny hub

Fala uchodźców w Lubelskiem. Pod Lublinem rusza gigantyczny hub

2022-02-28 15:54

Dziesiątki tysięcy uchodźców z Ukrainy przekracza granicę z Polską w Lubelskiem. Jeszcze więcej – po drugiej stronie wciąż czeka na swoją szansę i na możliwość znalezienia się w bezpieczniejszym miejscu. Pod Lublinem rusza gigantyczny hub, który odpowiada za logistykę darów przekazywanych na Ukrainę. Podobne, mniejsze miejsce będzie w samym Lublinie.

W województwie lubelskim funkcjonuje aktualnie przy granicy siedem punktów recepcyjnych dla uchodźców z Ukrainy. – Od czwartku przewinęło się przez nie blisko 15 tys. osób, z czego 2,5 tys. osób skorzystało z miejsc zakwaterowania. Na terenie naszego regionu mamy około 150 ośrodków zakwaterowania – informuje wojewoda lubelski Lech Sprawka. Jak dodaje, w poniedziałek zostanie uruchomiony kolejny punkt recepcyjny – w Zamościu. Dodatkowo w budynku urzędu wojewódzkiego w Lublinie będzie mieścić się stacjonarny punkt recepcyjny dla uchodźców. – Z kolei na dworcu PKP w Lublinie działa już punkt informacyjny, podobny powstanie na terenie dworca PKS – dodaje wojewoda, cytowany przez PAP.

W Niemcach pod Lublinem rusza gigantyczny hub pomocy humanitarnej

Do prowadzonego przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych hubu, tzw. węzła transportowego w Niemcach pod Lublinem, mają trafiać dary z całej Polski oraz z zagranicy w ramach pomocy humanitarnej dla Ukrainy. W Lublinie wylądował już pierwszy samolot z pomocą humanitarną z zagranicy, były to artykuły medyczne. Dostarczone do hubu dary mają być następnie segregowane i wysyłane codziennie na Ukrainę.

Najpierw jednak odpowiednio przygotowane dary rzeczowe będą trafiać do wojewódzkich hubów. We wtorek planujemy ruszyć z takim miejscem, które będzie zlokalizowane w Lublinie przy ul. Krochmalnej w magazynach fabryki cukierków „Pszczółka”. Z tego pośredniego punktu, dary będą dalej przekazywane właśnie do centralnego hubu w miejscowości Niemce – tłumaczy wojewoda lubelski, Lech Sprawka.

Express Biedrzyckiej - Tomasz Siemoniak: Rosja stoczyła się w czeluści

Od rozpoczęcia agresji Rosji na Ukrainę do poniedziałku lubelskie przejścia graniczne z Ukrainą przekroczyło około 130 tys. osób. Ostatniej doby było to ponad 46 tys. uchodźców, z czego najwięcej osób zostało odprawionych w niedzielę na przejściu w Dorohusku (15 tys.).

Sonda
Pomożesz uchodźcom z Ukrainy?