Lublin solidarny z Ukrainą. Plac Litewski, 22.02

i

Autor: MARIUSZ MUCHA/SUPER EXPRESS Lublin solidarny z Ukrainą. Plac Litewski, 22.02

Lublin dla Ukrainy. Jak pomagać? Zbiórki darów. Pomoc dla uchodźców

2022-02-28 12:40

Jak można pomóc Ukraińcom przybywającym do Polski i tym, którzy wciąż są jeszcze w Ukrainie? W Lublinie od kilku dni prowadzone są zbiórki i działania, które mają pomóc naszym sąsiadom zza wschodniej granicy, którzy uciekają przed wojną. W jakie działania można się włączyć? Ich organizatorzy apelują, by sprawdzać, co faktycznie jest potrzebne.

Lublin dla Ukrainy. Jak pomagać? Zbiórki darów. Pomoc dla uchodźców oraz Ukraińców, którzy przebywają jeszcze za granicą, jest i będzie potrzebna. W Lublinie do działań koordynowanych przez organizacje pozarządowe zgłaszać mogą się wolontariusze, wciąż prowadzone są też zbiórki darów, pomóc można również finansowo. Oto najważniejsze informacje o pomocy dla Ukrainy w Lublinie.

Wiele osób włącza się w zbiórki darów, ale tu ważna uwaga – sprawdźmy najpierw, co faktycznie jest potrzebne! Przynoszenie innych produktów wcale nie ułatwia pomocy. W Lublinie największą zbiórkę darów koordynuje PCK Lublin. Potrzebne rzeczy można przynosić do trzech punktów:

  • ul. Puchacza 6
  • ul. Bursaki 17
  • Muzeum Ziem Wschodni Dawnej Rzeczypospolitej pl. Litewski 3.

Co jest potrzebne w tym momencie? Zbiórka darów dla Ukrainy w Lublinie

ŚRODKI OPATRUNKOWE. Zwłaszcza na zranienia i oparzenia: koce termiczne, gazy jałowe, kompresy jałowe, opaski dziane, bandaże elastyczne, ampułki soli fizjologicznej, środki odkażające, rękawiczki jednorazowe, chusty opatrunkowe sterylne, opaski uciskowe, nożyczki do opatrunków.

ŻYWNOŚĆ DŁUGOTERMINOWA. Konserwy, olej, cukier, makarony, mąka, kasza, ryż, herbata, kawa, słodycze, mleko UHT, warzywa/owoce w puszkach (np. fasola, groszek, kukurydza, ananas, brzoskwinia), przeciery pomidorowe w kartonach, suszone owoce, orzechy.

KOSMETYKI I CHEMIA. Żele pod prysznic, szampony, mydła, szczoteczki i pasty do zębów, kremy ochronne, podpaski, pampersy dla dzieci, płyny do prania, płyny do mycia naczyń.

Inne rzeczy nie są potrzebne i ich zbieranie oraz przekazywanie nie ułatwia pracy wolontariuszom PCK w Lublinie. Nie zbierają oni np. odzieży, a wciąż wiele osób dołącza ją do swoich darów.

Lublin dla Ukrainy. Potrzebni są m.in. wolontariusze. Gdzie się zgłaszać?

W Lublinie pomoc dla Ukrainy (przy wsparciu miasta) koordynuje grupa przedstawicieli organizacji pozarządowych skupionych wokół Homo Faber i Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza. W tym momencie potrzebni są m.in. tłumacze.

Poszukujemy osób dwujęzycznych, posługujących się płynnie językami polskim i ukraińskim do obsługi specjalnej infolinii dla Ukraińców. Osoby chętne do wolontariatu w charakterze operatora tej infolinii prosimy o kontakt e-mailowy: [email protected] – informuje lubelski Ratusz.

Na granicy w Medyce jest dużo więcej samochodów i funkcjonariuszy niż uchodźców, bo ukraińscy pogranicznicy mają spore problemy z odprawą uciekających

Przy Centrum Kultury w Lublinie działa Lubelski Społeczny Komitet Pomocy Ukrainie, który na bieżąco udziela pomocy i informacji osobom z Ukrainy i koordynuje pracę organizacji pomocowych oraz wolontariuszy. Pod specjalnie utworzonym numerem telefonu +48 533 39 15 69 wolontariusze udzielają informacji w zakresie spraw socjalno-bytowych, wsparcia psychologiczno-medycznego oraz pomocy prawnej dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie.

Więcej informacji o tym jak można pomóc w tym momencie, znajduje się na stronie internetowej Homo Faber: www.hf.org.pl.