Lubelskie: TŁUMY w kościołach? Ludzie dzwonią po policję! Są PIERWSZE KARY

i

Autor: Pixabay/Himsan

Lubelskie: TŁUMY w kościołach? Ludzie dzwonią po policję! Są PIERWSZE KARY

2021-04-09 11:52

Zalecenia epidemiczne są jasne, ale też jasne jest, że nie wszędzie i nie zawsze są przestrzegane. Księża, którzy nie pilnują limitu wiernych podczas nabożeństw w świątyniach – muszą liczyć się z karami. Pierwsze już są! Ludzie dzwonią na policję, gdy widzą tłumy w kościołach. Jakie są obecnie limity? Ile osób może wejść na mszę do kościoła w tym samym czasie?

Obecnie obowiązujące przepisy wprowadzają limity liczby osób w kościele. Jedna osoba na 20 metrów kwadratowych powierzchni świątyni. Metropolita lubelski jeszcze przed świętami apelował, żeby przestrzegać obostrzeń.

Proszę wszystkich księży proboszczów o bardzo poważne podejście do obowiązujących zasad dotyczących liczby wiernych, którzy w jednym czasie mogą uczestniczyć w nabożeństwach – pisał abp Stanisław Budzik przed Wielkanocą 2021.

Obecnie obowiązujące obostrzenia zostały przedłużone – do 18 kwietnia. Oznacza to, że przynajmniej do tego dnia limit w kościołach będzie wynosił jedną osobę na 20 mkw. Później może się zmienić i zostać „poluzowany”, ale rząd zapowiada, że decyzje w tym zakresie będą uzależnione od aktualnej sytuacji epidemicznej.

Ile konkretnie osób może wejść do kościoła? Wszystko zależy od powierzchni świątyni. Archikatedra lubelska może pomieścić obecnie 60 osób. W mniejszych kościołach wiernych jest znacznie mniej. Np. w kościele św. Mikołaja na Czwartku w Lublinie limit wynosi 20 osób.

Wola Korybutowa: Limit przekroczony prawie czterokrotnie

W kościele w Woli Korybutowej (pow. chełmski) w Niedzielę Palmową limit wiernych został przekroczony prawie czterokrotnie. W świątyni mogło przebywać 15 osób, a było 59 – informuje Super Tydzień Chełmski. Ktoś wezwał policję, mundurowi policzyli wychodzących z kościoła, a proboszcz otrzymał mandat: 500 złotych.

Takich donosów jest więcej, podobnie jak parafii, które nie przestrzegają przepisów. W Białopolu ktoś zawiadomił sanepid, a w parafii wprowadzono zmiany i limity zagościły tam na dobre. W Święta Wielkanocne policja odebrała zgłoszenia w sprawie parafii w Siennicy Różanej i Krasnymstawie – podaje Super Tydzień.

Warto przypomnieć, że przepisy nakazują też zakrywanie ust i nosa maseczką w kościele (nie dotyczy to księdza odprawiającego mszę) oraz zachowanie dystansu 1,5 metra między wiernymi.

Super Raport 08.04 (Goście: Zbigniew Girzyński - KP PiS, Krystyna Ptok - szefowa OZZPiP) Sedno Sprawy: Monika Pawłowska