Lubelskie. Motolotnia spadła na pole! Nie znaleziono pilota

i

Autor: Pixabay.com Lubelskie. Motolotnia spadła na pole! Nie znaleziono pilota / zdjęcie ilustracyjne

Lubelskie. Tajemnicza motolotnia znaleziona przy granicy. Zatrzymano ukraińskiego pilota!

2021-07-16 20:59

Zatrzymano pilota motolotni, którą znaleziono w pobliżu wschodniej granicy w miejscowości Maziarnia (Lubelskie). Według ustaleń straży granicznej, Ukrainiec chciał w ten sposób przemycić do Polski 2 tys. paczek papierosów o wartości blisko 30 tys. złotych. Jak przekazał rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej por. Dariusz Sienicki, tuż przed północą z wtorku na środę, strażnicy zauważyli obiekt latający poruszający się na dość dużej wysokości. "Z kierunku wschodniego przemieszczał się on w głąb terytorium Polski. Funkcjonariusze podejrzewając, iż może to być motolotnia użyta do przemytu nielegalnego towaru, monitorowali jej dalszy przelot" – poinformował w komunikacie Sienicki.

Następnego dnia w pobliżu miejscowości Maziarnia w pow. chełmskim, 20 km od granicy z Ukrainą, odnaleziono porzuconą motolotnię. Rozpoczęły się poszukiwania pilota. - Funkcjonariusze NOSG z Horodła zatrzymali obywatela Ukrainy, który przyznał się do nielegalnego przekroczenia granicy przy wykorzystaniu do tego celu motolotni. Mężczyzna, mimo awaryjnego lądowania czuł się dobrze i nie potrzebował opieki medycznej. W rozmowie z funkcjonariuszami wyznał, iż celem jego +nocnego lotu" był przemyt z terytorium Ukrainy do Polski 2000 paczek papierosów o wartości blisko 30 tys. zł– przekazał w piątek rzecznik.

Wszczęte postępowanie dotyczy nielegalnego przekroczenia granicy państwowej przy wykorzystaniu do tego celu statku powietrznego oraz przemytu wyrobów akcyzowych. Za zarzucane czyny według prawa lotniczego może grozić do 5 lat pozbawienia wolności oraz zgodnie z kodeksem karnym - kara grzywny albo pozbawienia wolności. Cudzoziemiec został już przekazany służbom granicznym Ukrainy. Jak podkreślił Sienicki, sprawa ma charakter rozwojowy. Strażnicy ustalają obecnie okoliczności tego zdarzenia oraz osoby, które były zaangażowane w ten przestępczy proceder po polskiej stronie granicy. W tym roku funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej nie dopuścili do wprowadzenia na krajowy rynek wyrobów akcyzowych o wartości ponad 17 mln zł.

- Skuteczność prowadzonych przez nas działań, powoduje, iż zorganizowane grupy przestępcze szukają nowych metod przemytu papierosów. Jedną z nich, jak się okazuje, jest przemyt drogą powietrzną przy wykorzystaniu do tego celu motolotni – dodał Sienicki.

Wystrojony marynarz zaprasza na "Żagle 2021" w Szczecinie