Lubelskie: Prawie 70 TYS. SZCZEPIEŃ przeciwko koronawirusowi. Wojewoda: „Nie najgorzej”

i

Autor: Pixabay/KitzD66

Lubelskie: Prawie 70 TYS. SZCZEPIEŃ przeciwko koronawirusowi. „Nie najgorzej”

2021-02-03 8:06

Liczba szczepień przeciwko koronawirusowi w woj. lubelskim wzrosła do blisko 70 tysięcy – wynika z wtorkowego raportu Ministerstwa Zdrowia na ten temat. Blisko 12 tys. osób otrzymało już drugą dawkę szczepionki. W całym kraju zaszczepionych zostało ponad 1,2 miliona osób. Jakie są najnowsze dane o Narodowym Programie Szczepień przeciwko COVID-19?

Ponad 69,4 tys. osób zaszczepiono dotychczas w Lubelskiem przeciw COVID-19, w tym ponad 11,8 tys. otrzymało drugą dawkę – wynika z rządowego raportu szczepień. Według opublikowanych we wtorek danych rządowego raportu w Lubelskiem w ciągu ostatniej doby szczepionkę przyjęło ponad 3,4 tys. osób.

W ocenie wojewody lubelskiego Lecha Sprawki „miernikiem obiektywnym” tempa prowadzonych szczepień jest wskaźnik osób zaszczepionych na 10 tys. mieszkańców województwa. – W przypadku naszego województwa w poniedziałek było to 266 osób na 10 tys. mieszkańców, co plasowało nas na piątym miejscu w kraju – mówi Sprawka.

Zobacz też: Koronawirus w Polsce: 2 lutego. Ile nowych przypadków? Liczba zakażeń i zgonów

Jego zdaniem to najbardziej obiektywna informacja, ponieważ statystyki publikowane w poniedziałek obejmują cały poprzedzający tydzień, a – jak przypomniał – punkty szczepień otrzymują 30 dawek na tydzień i realizują te szczepienia w różnym czasie, niektóre w ciągu jednego dnia.

Sprawka powiedział, że obecnie w woj. lubelskim jest 417 punktów szczepień, w których realizowane są szczepienia populacyjne.

Zobacz: Lublin: Bułgarzy chcieli ZATŁUC niemowlę na śmierć?! Matka: Wypadło PRZYPADKIEM

Z powodu ograniczeń w dostawach szczepionek od producenta, nie dotarły one w poniedziałek do 84 punktów szczepień w woj. lubelskim, dostarczono je we wtorek. Wojewoda podkreślił, że wszystkie te placówki zostały w piątek poinformowane o jednodniowym opóźnieniu w dostawie szczepionki, aby mogły dokonać przesunięć terminów szczepień. – Te 84 punkty to były miejsca, które miały najmniej terminów zarezerwowanych na poniedziałek – zaznaczył wojewoda.

W 32 szpitalach węzłowych w Lubelskiem trwają szczepienia grupy zero, czyli pracowników sektora ochrony zdrowia. Są to głównie szczepienia drugą dawką.

Sonda
Czy obawiasz się szczepienia przeciwko koronawirusowi?

W szpitalu w Łukowie zaszczepionych zostało dotychczas 1250 osób personelu medycznego, około 200 z nich otrzymało już drugą dawkę – poinformowała koordynatorka akcji szczepień w łukowskim szpitalu Beata Domańska.

Mamy szczepionki dla wszystkich osób personelu medycznego z powiatu, które się zgłosiły. To pracownicy naszego szpitala oraz pracownicy innych placówek medycznych. Szczepimy jeszcze pierwszą dawką te osoby z listy zgłoszonych, które miały odroczony termin, bo nie przeszły kwalifikacji czy źle się czuły. Od ubiegłego tygodnia podajemy drugą dawkę osobom z tej grupy – powiedziała Domańska.

Szczepienia seniorów w przyszpitalnym punkcie w Łukowie rozpoczęły się 25 stycznia, zaszczepiono tam już około 70 osób. W prowadzonej przez ten szpital placówce POZ w Wojcieszkowie szczepienia ruszyły 29 stycznia – ta placówka otrzymała w poprzednim i bieżącym tygodniu po 30 dawek szczepionki. W placówce POZ w Serokomli, którą prowadzi łukowski szpital, szczepienia miały rozpocząć się we wtorek, ale dostawa szczepionek tam została przesunięta na środę. W kolejnym POZ w Stoczku Łukowskim szczepienia rozpocząć się mają 15 lutego, gdy tamtejszy zespół zakończy podawanie drugiej dawki szczepionki w domach pomocy społecznej – podała Domańska.

W ocenie wojewody szczepienia w Lubelskiem przebiegają „nie najgorzej”. – Z niecierpliwością czekamy na wzrost liczby dawek dostarczanych do naszego kraju, bo to pozwoli na zwiększenie dawek dla poszczególnych punktów szczepień – zaznaczył Sprawka.

Lublin: Strażacy ćwiczyli ratownictwo lodowe