Lubelskie: Miliony złotych rekompensat za stan wyjątkowy. Prawie sto wniosków

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne; KWP Lublin Lubelskie: Miliony złotych rekompensat za stan wyjątkowy. Prawie sto wniosków

Lubelskie: Miliony złotych rekompensat za stan wyjątkowy. Prawie sto wniosków

2022-02-15 13:32

Do Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęły 94 wnioski od przedsiębiorców o rekompensatę w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią. Urzędnicy wydali 74 decyzje pozytywne i wypłacili 3,2 mln zł rekompensat.

Do poniedziałku do Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęły 94 wnioski o rekompensatę w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią – informuje Polska Agencja Prasowa. Z prawie stu wniosków rozpatrzono już 85, wydano 74 decyzje pozytywne na łączną kwotę 3,7 mln zł i wypłacono 3,2 mln zł rekompensat – przekazała PAP rzeczniczka wojewody lubelskiego, Agnieszka Strzępka.

Najwięcej wniosków złożyli przedsiębiorcy z powiatu włodawskiego (57) i bialskiego (37).

Urzędnicy przyznają, że w przypadku pięciu wniosków wydano decyzję negatywną. Jako przyczyny odmowy przyznania rekompensat rzeczniczka wojewody lubelskiego wskazała: prowadzenie przez przedsiębiorcę działalności innej niż przewiduje ustawa o rekompensacie, prowadzenie działalności na obszarze nieobjętym stanem wyjątkowym, osiąganie zerowego przychodu z działalności gospodarczej od czerwca do sierpnia 2021 r., niespełnienie obowiązku rejestracji działalności we właściwym organie.

Ponadto dwa razy pozostawiono wniosek bez rozpoznania z powodu braków formalnych.

Akcja CBŚP. Narkotyki w skrzyniach z pomidorami

Wskazując rozkład wniosków z podziałem na branże, rzeczniczka wojewody wymieniła: 37 wniosków z branży hotelarskiej, 43 – gastronomicznej i 14 - turystycznej.

Ustawę o uchwalonej wcześniej w parlamencie rekompensacie w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego prezydent RP Andrzej Duda podpisał 1 października. O rekompensatę mogą starać się przedsiębiorcy i rolnicy prowadzący usługi hotelarskie, podmioty działające w gastronomii, organizatorzy turystyki, firmy zajmujące się pilotowaniem wycieczek lub przewodnicy turystyki oraz firmy, które wypożyczają lub dzierżawią sprzęt turystyczny i rekreacyjny.

Rekompensata przysługuje w wysokości 65 proc. średniego miesięcznego przychodu wnioskodawcy z prowadzonej działalności na obszarze objętym stanem wyjątkowym, a podstawą do wyliczeń są czerwiec, lipiec i sierpień 2021 r.

Sonda
Jak oceniasz działania Straży Granicznej, policji i wojska na granicy polsko-białoruskiej?