Lubelskie: Koronawirus w kościołach. Ważny apel sanepidu

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/Himsan Lubelskie: Koronawirus w kościołach. Ważny apel sanepidu

Lubelskie: Koronawirus w kościołach. Ważny apel sanepidu

2022-01-21 15:02

Coraz więcej zakażeń koronawirusem w woj. lubelskim i w całej Polsce. A to oznacza wzrost ryzyka zakażenia. Muszą się z nim liczyć m.in. ci, którzy modlili się w dwóch kościołach na północy regionu – w Białej Podlaskiej i Terespolu. Sanepid zwraca się do wiernych z ważnym apelem i radzi, co zrobić, gdy pojawią się objawy koronawirusa albo COVID-19.

Lubelskie. Koronawirus w kościołach w Białej Podlaskiej i Terespolu. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna wydała ważny komunikat. Sanepid apeluje do osób, które przyjmowały komunię świętą w tych parafiach. Służby sanitarne radzą też, co zrobić, jeśli pojawią się objawy zakażenia koronawirusem albo choroby COVID-19.

Ważny apel sanepidu, do osób, które brały udział w nabożeństwach w:

  • kościele pw. Najświętszej Maryi Panny w Białej Podlaskiej
  • kościele Pw. Trójcy Świętej w Terespolu.

Jeśli zauważą u siebie niepokojące objawy, powinny jak najszybciej skontaktować się z lekarzem i poinformować, że miały kontakt z osobą zakażoną. Niestety, wzrost liczby zachorowań w Polsce i w województwie lubelskim sprawia, że ryzyko zarażenia się koronawirusem SARS-CoV-2 jest coraz większe – także w kościołach.

Zobacz też: Koronawirus 21.01. Liczba zakażeń i zgonów w Polsce i w Lubelskiem

Super Raport 21.01 (Goście: Gabriela Morawska-Stanecka - wicemarszałkini Senatu, PPS oraz dr Mirosław Oczkoś) Sedno Sprawy: Waldemar Kraska

Osoby, które uczestniczyły w nabożeństwach w dniach 09-14.01.2022 r. w kościele pw. Trójcy Świętej w Terespolu i przyjmowały komunię świętą, proszone są o obserwację swojego stanu zdrowia, a w razie wystąpienia objawów o zgłoszenie się do swojego lekarza POZ i poinformowanie, iż miały kontakt z osobą z dodatnim wynikiem w kierunku SARS-CoV-2 – apeluje powiatowy inspektor sanitarny w Białej Podlaskiej, Marcin Nowik.

Bliźniaczy apel dotyczy też jednego z kościołów w Białej Podlaskiej – konkretnie kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny i osób, które uczestniczyły w odprawianych tam mszach świętych w dniach 11-15.01.2022 r. i przyjmowały komunię świętą. One także powinny bacznie obserwować swój stan zdrowia, a w razie jego pogorszenia – zgłosić się do lekarza z informacją o kontakcie z zakażonym.

Przypomnijmy, że w kościołach obowiązuje limit osób mogących uczestniczyć w uroczystościach religijnych – to 30 proc. obłożenia dostępnych miejsc. Do limitu nie wlicza się osób zaszczepionych (jeśli okażą unijny certyfikat, potwierdzenie szczepienia lub zaświadczenia o negatywnym wyniku testu albo wyzdrowieniu).

Sonda
Czy chorowałeś(aś) już na COVID-19?