Niezwykłe zjawisko nad Krakowem. Zdarza się raz na 265 lat!

i

Autor: Pixabay/bogitw Niezwykłe zjawisko nad Krakowem. Zdarza się raz na 265 lat!

Lubelskie: Burze z gradem i ulewy. Nadciągają potężne nawałnice! Alert II stopnia

2021-06-23 13:31

Wczoraj nawałnice spowodowały gigantyczne straty w wielu miejscowościach w kraju: zalane ulice, „pływające” samochody, zalane pola, piwnice i domy… Dziś ten scenariusz może się powtórzyć. W województwie lubelskim spodziewamy się burz z gradem i ulewnego deszczu. Nadciągają potężne nawałnice. Na Lubelszczyźnie obowiązuje alert II stopnia wydany przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ostrzeżenie oznacza, że może być bardzo niebezpiecznie. Jakie są prognozy? Czego powinniśmy się spodziewać w środę, 23 czerwca w woj. lubelskim? Burze z gradem i ulewy na Lubelszczyźnie i we wschodniej Polsce.

Burze z gradem i ulewy w Lubelskiem. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają! Na Lubelszczyźnie obowiązuje alert II stopnia. Nad region i całą Polskę wschodnią nadciągają nawałnice. Na Lubelszczyźnie, Podlasiu i wschodnim Mazowszu mogą być szczególnie intensywne.

Zobacz też: Krasnystaw: Makabryczny wypadek na obwodnicy. Nie żyją dwie osoby [ZDJĘCIA]

Czego możemy spodziewać się na Lubelszczyźnie w gorące i burzowe środowe popołudnie, wieczór i noc 23 czerwca?

Prognozowane są burze, którym będą towarzyszyć opady deszczu od 40 mm do 50 mm, lokalnie w przypadku kumulacji opadów do 60 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Miejscami grad – przewiduje synoptyk IMGW-PIB Ilona Bazyluk.

Super Raport 23.06 (Goście: Paweł Kowal - Koalicja Obywatelska, prof. Jarosław FLis - politolog, UJ), Sedno Sprawy: Marcin Kierwiński

Na Lubelszczyźnie niezmiennie obowiązuje też ostrzeżenie II stopnia o upałach. Temperatury w cieniu mogą sięgać 32 stopni Celsjusza. Pomarańczowe alerty IMGW oznaczają, że skutki pogody i jej nagłych zmian mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia.

We wtorek burze i nawałnice przeszły przez znaczny obszar kraju. W wielu miastach ulice zamieniły się w rzeki, a woda zalewała pola i domy. Dziś, niestety, może być podobnie. W środę rano Państwowa Straż Pożarna podała, że wczoraj w całym kraju strażacy podjęli ponad 2600 interwencji związanych z usuwaniem skutków burz. Czy dziś będzie równie niebezpiecznie?

Na Lubelszczyźnie obowiązuje ostrzeżenie II stopnia o burzach z gradem oraz przed upałami. Ulewne deszcze, które mają dziś wystąpić we wschodniej Polsce, powodują też zagrożenie związane z poziomem wody w rzekach. We wschodnich regionach kraju – także na Lubelszczyźnie – obowiązuje też ostrzeżenie hydrologiczne I stopnia.

W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych, a krótkotrwale także alarmowych – ostrzega IMGW.