Marsz Różowej Wstążki 2018

i

Autor: Mateusz Kasiak

Kolejny marsz przejdzie ulicami Lublina! Będą solidaryzować się z chorymi [AUDIO]

2019-09-19 13:10

Występy artystyczne, uśmiechy na twarzy i chęć dzielenia się swoim doświadczeniem. Lubelskie Amazonki po raz kolejny przejdą ulicami miasta, by przypomnieć o istocie profilaktyki dotyczącej raka piersi.

„Marsz Różowej Wstążki” to manifestacja solidarności z chorującymi i ich rodzinami.

– Jest inicjatywą, która od wielu lat pomaga i wspiera kobiety z chorobą nowotworową. Celem Marszu jest zachęcenie do regularnych badań profilaktycznych oraz rozpowszechnienie wiedzy o raku piersi w zakresie profilaktyki. Akcja ta pomaga przełamać strach przed chorobą, uświadamia, że wcześnie wykryty nowotwór to nie wyrok. W wielu przypadkach rak piersi jest chorobą, którą można wyleczyć – informuje Marcin Kowalski, zastępca kierownika Ośrodka Profilaktyki Nowotworów i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli.

Marsz przeciw stygmatyzacji chorych

– Zależy nam na tym, żeby kobiety, które z chorobą zetknęły się w jakikolwiek sposób, nie czuły się stygmatyzowane, wyalienowane – tłumaczy Agata Lipowska, wiceprezes Fundacji Onkologii Lubelskiej COZL. – Taka kobieta potrzebuje przede wszystkim wsparcia, dużo dobrego słowa, dużo dobrych działań.

Marsz Różowej Wstążki zostanie zorganizowany po raz dwudziesty drugi, tym razem 27 września. Początek o godz. 14.00 na Placu Łokietka. Organizatorami wydarzenia są: COZL, Lubelskie Stowarzyszenie Amazonek oraz Miasto Lublin.

Rozmowa Mateusza Kasiaka (ESKA Lublin) z Agatą Lipowską z Fundacji Onkologii Lubelskiej COZL. Posłuchaj: