Lublin: Jak ma się zmienić Zaułek Hartwigów? Możesz mieć na to wpływ! [AUDIO]

i

Autor: wikimedia.org, CC BY 3.0, Wojciech Domagała

Lublin: Zaułek Hartwigów będzie wyglądał inaczej. Jak? Trwa dyskusja [AUDIO]

2019-10-01 11:16

Czy i jak ma się zmienić Zaułek Hartwigów na lubelskim Starym Mieście? Dyskutują o tym teraz mieszkańcy, architekci i społecznicy w ramach projektu rewitalizacji tego miejsca.

Pierwsze rozmowy z mieszkańcami już się odbyły. Czego oczekują lublinianie? – Wszyscy wspominają o tym, żeby zachować obecne drzewa – przyznaje Agnieszka Duda-Jastrzębska z Lubelskiej Grupy Badawczej. – Wskazują też, że potrzebna jest ich pielęgnacja, może jakieś prześwietlenie koron i lekkie przycięcie. W Zaułku mamy też liczne krzewy, mieszkańcom chodzi o to, żeby je w jakiś sposób uporządkować i nadać im pewien rytm. Nasi rozmówcy zwracają też uwagę na zaniedbany, a leżący tuż obok, Plac Rybny.

Zaułek Hartwigów – choć taką nazwę przyjął stosunkowo niedawno – od wielu lat jest ważnym miejscem w historii Starego Miasta w Lublinie. – Na przełomie XIX i XX wieku funkcjonował tam rynsztok uliczny – mówi Marta Nazaruk-Napora z Lubelskiej Grupy Badawczej. – To tam zbierały się wody opadowe z niemal całego Starego Miasta.

W 1835 roku wybudowano tam podziemny kanał, potem Zaułek zaczął pełnić funkcję podobną do dzisiejszej, czyli zejścia z górnej do dolnej części Starego Miasta. W trakcie II wojny światowej w tamtym miejscu przebiegał drut kolczasty, odgradzający teren tzw. getta B. W 1954 roku wybudowano przejście do ulicy Kowalskiej. Obecne schody wyeksponował na swoich zdjęciach Edward Hartwig, i to na jego część miejsce to, od 2004 roku, za sprawą Teatru NN, nosi jego imię.

Przed nami kolejne konsultacje społeczne w sprawie rewitalizacji tego miejsca. – 3 października spotykamy się we Wspólnej Przestrzeni, przy ul. Kowalskiej 1 – zapowiada Magda Zaworska, architekt krajobrazu z Fundacji Teren Otwarty. – Będzie to spotkanie podsumowujące działania konsultacyjne. Zaprezentujemy wtedy wstępne pomysły na zagospodarowanie zieleni w Zaułku Hardwigów. Natomiast 6 grudnia przedstawimy finalną koncepcję zmian.

Szczegóły przeczytacie na stronie lublin.eu.

O konsultacjach z mieszkańcami w sprawie Zaułka Hardwigów, opowiedziała nam Agnieszka Duda-Jastrzębska, z Lubelskiej Grupy Badawczej. Posłuchaj:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE