Hakowali bankomaty! Historia jak z filmu. Genialni złodzieje? Zgarnęli ponad milion

i

Autor: Pixabay/Peggy_Marco; KWP Lublin Hakowali bankomaty! Historia jak z filmu. Genialni złodzieje? Zgarnęli ponad milion

Hakowali bankomaty! Historia jak z filmu. Genialni złodzieje? Zgarnęli ponad milion

Niezwykła historia, prawie jak z kryminalnego filmu akcji. Genialni złodzieje opróżniali bankomaty, hakując je, czyli włamując się do nich za pośrednictwem… komputera. Przejmowali sterowanie nad oprogramowaniem maszyny i po prostu wypłacali pieniądze. W XXI wieku taka historia brzmi wręcz nieprawdopodobnie, a słysząc ją, niejedna osoba złapie się za głowę. A jednak – to wszystko prawda – złodzieje „zarobili” ponad milion, opróżniając bankomaty na Lubelszczyźnie.

Wyrwać bankomat ze ściany, albo dostać się do niego za pomocą łomu? Nie, Ivan K. (35 l.) i jego „techniczny”, Witaly P. (52 l.) z Ukrainy penetrowali bankomaty za pomocą… komputera! Młodszy z nich to prawdziwy mistrz: przejmował sterowanie nad bankomatem i po prostu wypłacał pieniądze. Łącznie… ponad milion złotych! Genialni złodzieje z XXI wieku? Być może, ale tylko do czasu. Obłowili się niesamowicie, bez brudzenia sobie rąk, ale jednak wpadli. A gdy policja namierzyła ich i postanowiła zatrzymać, okazało się, że… panowie już „siedzą”.

Zobacz też: Lublin: Makabryczny wypadek na pasach. 72-latek nie żyje. Przerażające nagranie [WIDEO]

Dla nich bezczelne włamania do bankomatów już dawno przeszły do lamusa. Ivan K. to bardzo uzdolniony informatyk, który kształcił się w Kijowie. I pewnie pracę w Polsce miałby zapewnioną, jeśli by chciał… Wybrał jednak inną drogę.

Hakowali bankomaty! Historia jak z filmu. Genialni złodzieje? Zgarnęli ponad milion

i

Autor: KWP Lublin Hakowali bankomaty! Historia jak z filmu. Genialni złodzieje? Zgarnęli ponad milion

W październiku ubiegłego roku doszło do kilku włamań do bankomatów w Lublinie i w powiecie lubelskim oraz jednego w Hrubieszowie. Sprawcy za każdym razem działali podobnie – opowiada kom. Kamil Gołębiowski z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie. – Wykorzystując nową metodę, niemal niezauważenie włamywali się do bankomatów, wypłacając znajdujące się tam pieniądze. Dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu przejmowali kontrolę nad urządzeniem i dokonywali wypłat. Łącznie ich łupem padło ponad milion złotych – przyznaje policjant.

Ale trafiła kosa na kamień. Policjanci, a jakże, także złowili ich w sieci. Mężczyznom grozi do 10 lat więzienia.

Funkcjonariusze, analizując pozostawione przez włamywaczy ślady, wpadli na trop dwóch obywateli Ukrainy w wieku 35 i 52 lat. Jak się okazało, mężczyźni od kilku miesięcy przebywają w zakładzie karnym. Sprawcy usłyszeli cztery zarzuty związane z kradzieżą z włamaniem – dodaje Gołębiowski.

Na wniosek policjantów i nadzorującej śledztwo Prokuratury Rejonowej Lublin-Północ Ukraińcy zostali tymczasowo aresztowani na okres trzech miesięcy.

Czaszka dziecka na Górze Trzech Krzyży. Jaka tajemnica kryje się za ponurym znaleziskiem?