Gigantyczny przemyt papierosów. Oskarżenia dla dwóch gangów

i

Autor: Nadbużański Oddział Straży Granicznej Gigantyczny przemyt papierosów. Zdjęcie ilustracyjne

Gigantyczny przemyt papierosów. Oskarżenia dla dwóch gangów

2021-10-28 8:43

Kiedyś zwalczali się jak konkurencja, a później połączyli siły. Śledczy oskarżają dwie grupy, kierowane przez Seweryna N. i Sławomira Z. o gigantyczne przemyty papierosów. Tytoń bez akcyzy nielegalnie trafiał do Polski z Ukrainy przez Bug i zieloną granicę. Przemycili tak setki tysięcy paczek papierosów. Mieli nawet specjalistyczny sprzęt!

Jest akt oskarżenia przeciwko 19 osobom w śledztwie dotyczącym dwóch grup przestępczych, zajmujących się przemytem papierosów z Ukrainy do Polski i ich nielegalną sprzedażą. Śledztwo w tej sprawie prowadziła Prokuratura Krajowa i Nadbużański Oddział Straży Granicznej – informuje Polska Agencja Prasowa. Akt oskarżenia przeciwko członkom dwóch gangów organizujących gigantyczne przemyty papierosów został skierowany do Sądu Okręgowego w Lublinie.

Pierwsza grupa działająca pod kierownictwem mieszkańca Lublina, Seweryna N., przemytów dokonywała w rejonie Hrubieszowa, a w późniejszym okresie czasu również w rejonie Woli Uhruskiej, Kryłowa, Horodła i Zbereża. Grupa ta działała od marca 2019 roku do 16 kwietnia 2020 roku – informuje Dział Prasowy PK.

Druga grupa działa pod kierownictwem mieszkańca powiatu chełmskiego, Sławomira Z. – Przemytów dokonywała w rejonie Zbereża i Woli Uhruskiej. Grupa ta działała w okresie co najmniej od 1 marca 2019 roku do 25 stycznia 2020 roku – ustaliła PK. – Początkowo grupy te ze sobą rywalizowały. Od października 2019 roku zaczęły ze sobą współdziałać, dokonując w okresie do 25 stycznia 2020 roku siedmiu skutecznych przemytów (w tym pięć na tzw. noszenie). W skład rozbitej grupy przestępczej wchodzili obywatele Polski – mieszkańcy Lublina i powiatu chełmskiego – wynika z ustaleń śledztwa.

gen. Adam Rapacki: Współczuję straży granicznej, nie tego ich uczono [Super Raport]

Jak ustaliła prokuratura, papierosy przemycano przez Bug na łodziach pontonowych, a ich załadunek odbywał się na ukraińskim brzegu rzeki. Po polskiej stronie papierosy były rozładowywane, a następnie odbierane przez poszczególnych członków grupy, którzy wywozili je terenówkami w głąb kraju.

W trakcie przemytów wykorzystywano samochody terenowe z napędem na cztery koła, o dużej mocy i pojemności, specjalnie przystosowane, wyposażone w noktowizory, z podniesionym zawieszeniem. Skarb Państwa stracił na działalności obu grup blisko 18 milionów złotych – informują przedstawiciele Prokuratury Krajowej.

Jak podaje PK w trakcie śledztwa ustalono, że podczas 38 przemytów przerzucono 762 830 paczek papierosów różnych marek. – Dwóch z oskarżonych zajmowało się również obrotem substancjami psychotropowymi w postaci amfetaminy w łącznej ilości 2 kg o łącznej wartości nie mniejszej niż 12,5 tys. zł oraz mefedronu w ilości 0,5 kg i wartości 8,5 tys. zł. U dwóch członków grupy znaleziono broń i amunicję do broni palnej – wyliczyła PK.

Prokurator dokonał zabezpieczenia mienia podejrzanych w postaci pieniędzy, samochodów środków zgromadzonych na rachunkach bankowych o łącznej wartości ponad 300 tys. złotych – informuje PAP. Za zarzucone w akcie oskarżenia czyny może im grozić do 10 lat więzienia.

Sonda
Jak oceniasz pracę polskiej Straży Granicznej?