Gigantyczny przemyt papierosów. Oskarżenia dla dwóch gangów

2021-10-28 8:43
Gigantyczny przemyt papierosów. Oskarżenia dla dwóch gangów
Autor: Nadbużański Oddział Straży Granicznej Gigantyczny przemyt papierosów. Zdjęcie ilustracyjne

Kiedyś zwalczali się jak konkurencja, a później połączyli siły. Śledczy oskarżają dwie grupy, kierowane przez Seweryna N. i Sławomira Z. o gigantyczne przemyty papierosów. Tytoń bez akcyzy nielegalnie trafiał do Polski z Ukrainy przez Bug i zieloną granicę. Przemycili tak setki tysięcy paczek papierosów. Mieli nawet specjalistyczny sprzęt!

Jest akt oskarżenia przeciwko 19 osobom w śledztwie dotyczącym dwóch grup przestępczych, zajmujących się przemytem papierosów z Ukrainy do Polski i ich nielegalną sprzedażą. Śledztwo w tej sprawie prowadziła Prokuratura Krajowa i Nadbużański Oddział Straży Granicznej – informuje Polska Agencja Prasowa. Akt oskarżenia przeciwko członkom dwóch gangów organizujących gigantyczne przemyty papierosów został skierowany do Sądu Okręgowego w Lublinie.

Pierwsza grupa działająca pod kierownictwem mieszkańca Lublina, Seweryna N., przemytów dokonywała w rejonie Hrubieszowa, a w późniejszym okresie czasu również w rejonie Woli Uhruskiej, Kryłowa, Horodła i Zbereża. Grupa ta działała od marca 2019 roku do 16 kwietnia 2020 roku – informuje Dział Prasowy PK.

Druga grupa działa pod kierownictwem mieszkańca powiatu chełmskiego, Sławomira Z. – Przemytów dokonywała w rejonie Zbereża i Woli Uhruskiej. Grupa ta działała w okresie co najmniej od 1 marca 2019 roku do 25 stycznia 2020 roku – ustaliła PK. – Początkowo grupy te ze sobą rywalizowały. Od października 2019 roku zaczęły ze sobą współdziałać, dokonując w okresie do 25 stycznia 2020 roku siedmiu skutecznych przemytów (w tym pięć na tzw. noszenie). W skład rozbitej grupy przestępczej wchodzili obywatele Polski – mieszkańcy Lublina i powiatu chełmskiego – wynika z ustaleń śledztwa.

gen. Adam Rapacki: Współczuję straży granicznej, nie tego ich uczono [Super Raport]

Jak ustaliła prokuratura, papierosy przemycano przez Bug na łodziach pontonowych, a ich załadunek odbywał się na ukraińskim brzegu rzeki. Po polskiej stronie papierosy były rozładowywane, a następnie odbierane przez poszczególnych członków grupy, którzy wywozili je terenówkami w głąb kraju.

W trakcie przemytów wykorzystywano samochody terenowe z napędem na cztery koła, o dużej mocy i pojemności, specjalnie przystosowane, wyposażone w noktowizory, z podniesionym zawieszeniem. Skarb Państwa stracił na działalności obu grup blisko 18 milionów złotych – informują przedstawiciele Prokuratury Krajowej.

Jak podaje PK w trakcie śledztwa ustalono, że podczas 38 przemytów przerzucono 762 830 paczek papierosów różnych marek. – Dwóch z oskarżonych zajmowało się również obrotem substancjami psychotropowymi w postaci amfetaminy w łącznej ilości 2 kg o łącznej wartości nie mniejszej niż 12,5 tys. zł oraz mefedronu w ilości 0,5 kg i wartości 8,5 tys. zł. U dwóch członków grupy znaleziono broń i amunicję do broni palnej – wyliczyła PK.

Prokurator dokonał zabezpieczenia mienia podejrzanych w postaci pieniędzy, samochodów środków zgromadzonych na rachunkach bankowych o łącznej wartości ponad 300 tys. złotych – informuje PAP. Za zarzucone w akcie oskarżenia czyny może im grozić do 10 lat więzienia.

Sonda
Jak oceniasz pracę polskiej Straży Granicznej?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE