Plaga fałszywych certyfikatów na granicy. Setki przypadków w Lubelskiem

2021-10-27 12:54
Plaga fałszywych certyfikatów na granicy. Setki przypadków w Lubelskiem
Autor: NOSG Plaga fałszywych certyfikatów na granicy. Setki przypadków w Lubelskiem

To prawdziwa plaga! Setki osób od początku roku zgłosiło się na granicę z… fałszywymi certyfikatami covidowymi. Udają, że są zaszczepieni, żeby uniknąć obowiązkowej kwarantanny. Straż Graniczna nie traci czujności i przypomina, że za takie oszustwo grozi nawet pięć lat więzienia. Takich sytuacji będzie coraz więcej?

Ponad pół tysiąca fałszywych certyfikatów szczepień przeciw COVID-19 wykryli w tym roku funkcjonariusze Straży Granicznej na polsko-ukraińskich przejściach w woj. lubelskim. Podróżni posługiwali się nimi jako dokumentami zwalniającym z odbycia kwarantanny. Grozi za to nawet do pięciu lat więzienia – przypomina SG.

Zobacz też: Woroblin: Imigrant utopił się w Bugu. Miał zaledwie 19 lat

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, do ostatniego takiego zdarzenia doszło w poniedziałek na polsko-ukraińskim przejściu w Zosinie, kiedy pięciu obywateli Ukrainy próbowało wjechać do Polski. Podczas kontroli granicznej funkcjonariusz SG zaczął podejrzewać, że zaświadczenia potwierdzające przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19 mogą być podrobione. Wątpliwości mundurowych szybko się potwierdziły.

Express Biedrzyckiej - gen. Waldemar Skrzypczak: Nie straszcie nas wojną!

– Wszyscy podróżni (dwie kobiety oraz trzech mężczyzn) zostali zatrzymani, zaś w ich sprawach zostały wszczęte postępowania dotyczące posługiwania się przy kontroli granicznej fałszywymi dokumentami – informuje rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej por. Dariusz Sienicki, cytowany przez PAP.

Po zakończeniu czynności procesowych podróżni otrzymali decyzje administracyjne o odmowie wjazdu do Polski i zostali zawróceni na terytorium Ukrainy. Jak podkreślił rzecznik NOSG, w tym roku stwierdzono już 554 przypadki fałszywych certyfikatów szczepień przeciwko COVID-19 wydanych na Ukrainie, którymi podróżni posłużyli się jako dokumentem zwalniającym z odbycia kwarantanny. Najwięcej takich zdarzeń odnotowano na przejściu drogowym w Hrebennem (352), a pozostałe w Dołhobyczowie (76 ), Hrubieszowie (74) oraz w Dorohusku (52).

Za posługiwanie się fałszywymi dokumentami jako autentycznymi grozi nawet kara więzienia – do pięciu lat.

Sonda
Jak oceniasz pracę polskiej Straży Granicznej?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE