Plaga fałszywych certyfikatów na granicy. Setki przypadków w Lubelskiem

i

Autor: NOSG Plaga fałszywych certyfikatów na granicy. Setki przypadków w Lubelskiem

Plaga fałszywych certyfikatów na granicy. Setki przypadków w Lubelskiem

2021-10-27 12:54

To prawdziwa plaga! Setki osób od początku roku zgłosiło się na granicę z… fałszywymi certyfikatami covidowymi. Udają, że są zaszczepieni, żeby uniknąć obowiązkowej kwarantanny. Straż Graniczna nie traci czujności i przypomina, że za takie oszustwo grozi nawet pięć lat więzienia. Takich sytuacji będzie coraz więcej?

Ponad pół tysiąca fałszywych certyfikatów szczepień przeciw COVID-19 wykryli w tym roku funkcjonariusze Straży Granicznej na polsko-ukraińskich przejściach w woj. lubelskim. Podróżni posługiwali się nimi jako dokumentami zwalniającym z odbycia kwarantanny. Grozi za to nawet do pięciu lat więzienia – przypomina SG.

Zobacz też: Woroblin: Imigrant utopił się w Bugu. Miał zaledwie 19 lat

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, do ostatniego takiego zdarzenia doszło w poniedziałek na polsko-ukraińskim przejściu w Zosinie, kiedy pięciu obywateli Ukrainy próbowało wjechać do Polski. Podczas kontroli granicznej funkcjonariusz SG zaczął podejrzewać, że zaświadczenia potwierdzające przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19 mogą być podrobione. Wątpliwości mundurowych szybko się potwierdziły.

Express Biedrzyckiej - gen. Waldemar Skrzypczak: Nie straszcie nas wojną!

– Wszyscy podróżni (dwie kobiety oraz trzech mężczyzn) zostali zatrzymani, zaś w ich sprawach zostały wszczęte postępowania dotyczące posługiwania się przy kontroli granicznej fałszywymi dokumentami – informuje rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej por. Dariusz Sienicki, cytowany przez PAP.

Po zakończeniu czynności procesowych podróżni otrzymali decyzje administracyjne o odmowie wjazdu do Polski i zostali zawróceni na terytorium Ukrainy. Jak podkreślił rzecznik NOSG, w tym roku stwierdzono już 554 przypadki fałszywych certyfikatów szczepień przeciwko COVID-19 wydanych na Ukrainie, którymi podróżni posłużyli się jako dokumentem zwalniającym z odbycia kwarantanny. Najwięcej takich zdarzeń odnotowano na przejściu drogowym w Hrebennem (352), a pozostałe w Dołhobyczowie (76 ), Hrubieszowie (74) oraz w Dorohusku (52).

Za posługiwanie się fałszywymi dokumentami jako autentycznymi grozi nawet kara więzienia – do pięciu lat.

Sonda
Jak oceniasz pracę polskiej Straży Granicznej?