Uchodźcy wojenni z Ukrainy

i

Autor: AP Uchodźcy wojenni z Ukrainy

Fake newsy o uchodźcach: gwałty i rabunki. Policja: To kompletna bzdura!

2022-03-02 13:13

Napaści, gwałty czy plądrowanie mieszkań – w mediach społecznościowych zaczęły krążyć przerażające opowieści o zbrodniach, jakich dopuszczają się migranci. Wstrętna dezinformacja i podłe fake newsy. Lubelska policja mówi wprost: to kompletna bzdura. – Z całą stanowczością dementujemy te pseudoinformacje! – informują mundurowi. I apelują o rozsądek.

Pojawiające się na portalach internetowych i przekazie ustnym plotki o rzekomych gwałtach na kobietach i plądrowaniu mieszkań przez uchodźców są kompletną bzdurą! Powielanie takich informacji jest nie tylko nieodpowiedzialne, ale wręcz może prowadzić do paniki, a ta do nieprzewidzianych i niebezpiecznych zdarzeń – tłumaczy kom. Andrzej Fijołek, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Mundurowi, którzy służą przy granicy, przyznają, że w ciągu ostatniej doby w mediach społecznościowych i wśród przekazywanych z ust do ust plotek, pojawiły się niepokojące informacje. Dotyczyły sytuacji związanej z zagrożeniem bezpieczeństwa mieszkańców terenów przygranicznych, w szczególności powiatu tomaszowskiego i hrubieszowskiego. Policjanci jednak zaprzeczają – to zwykłe bzdury.

Z całą stanowczością dementujemy te pseudoinformacje! W ostatnim czasie nie odnotowaliśmy przestępstw kryminalnych typu napaści, gwałty czy plądrowanie mieszkań – zaznacza Fijołek.

Wojna w Ukrainie wywołuje strach nie tylko za naszą wschodnią granicą. Boją się też mieszkańcy Lubelskiego. Fake newsy mogą więc trafiać na podatny grunt. Stąd apel o więcej ostrożności w przekazywaniu niesprawdzonych informacji.

Zobacz też: Lubelskie: 45 tys. uchodźców na dobę. Uciekają przed brutalną wojną

Uchodźcy na polskiej granicy

Uchodźcy z Ukrainy to w przeważającej części po prostu kobiety z dziećmi.Wśród nich niekiedy mogą pojawiać się mężczyźni, ale głównie są to obcokrajowcy, którzy są studentami na Ukraińskich uniwersytetach. Oni również uciekają przed wojną i poprzez nasz kraj próbują wrócić do swoich domów – informują policjanci, którzy od początku konfliktu pełnią służbę na granicy.

Niestety wczoraj, zwłaszcza wieczorem, doszło manipulacji i dużej ilości fake newsów na temat zarówno samych uchodźców, jak i rzekomych zdarzeń kryminalnych, których mieliby się dopuszczać. Jest to, mówiąc wprost, kompletna bzdura! – tłumaczy kom. Fijołek.

Wojna w Ukrainie jasno pokazuje, że jednym z frontów walki jest przestrzeń informacji. Tworzone przez kogoś fake newsy i błędne, fałszywe informacje są bronią niejednokrotnie równie groźną jak karabiny czy bomby. Przekazywanie dalej takich pseudoinformacji może być bardzo niebezpieczne.

Sonda
W jaki sposób pomagasz uchodźcom z Ukrainy?