Lubelskie: 45 tys. uchodźców na dobę. Uciekają przed brutalną wojną

i

Autor: Beata Olejarka /SUPER EXPRESS Lubelskie: 45 tys. uchodźców na dobę. Uciekają przed brutalną wojną

Lubelskie: 45 tys. uchodźców na dobę. Uciekają przed brutalną wojną

2022-03-02 9:47

Minionej doby na przejściach granicznych z Ukrainą w województwie lubelskim odprawiono 45 254 osoby. Na większości przejść odprawy na wjeździe do Polski odbywają się na bieżąco – przekonują przedstawiciele Straży Granicznej. Kolejki zmalały, po liberalizacji odpraw po stronie ukraińskiej. Wciąż jeszcze morze ludzi chce uciec do Polski.

W środowy poranek najdłuższy czas oczekiwania jest na przejściu w Dorohusku. – Na wszystkich przejściach granicznych jest umożliwione piesze przekraczanie granicy – zapewnia rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. Dariusz Sienicki. Jak wynika z danych Straży Granicznej minionej doby na lubelskim odcinku granicę z Ukrainą przekroczyło ok. 45 tys. uchodźców. Poprzedniej doby ta liczba była podobna.

Zobacz też: Tuligłowy: Dramatyczny wypadek uchodźców. Uciekli przed wojną, mogli zginąć na drodze

Także wczoraj Dorohusk był najbardziej „obleganym” przejściem granicznym. Przez tamtejsze przejście graniczne minionej doby wjechało do Polski 13 535 osób. Ile przez pozostałe? W Dołhobyczowie – 11 702, Hrebennem – 12 316, Zosinie – 7801.

Wczoraj (01.03) do Polski wjechało z Ukrainy 98 tys. osób – informuje SG. – Od 24.02 funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych z Ukrainą ponad 453 tys. osób uciekających z objętej wojną Ukrainy – podaje Straż Graniczna.

Uchodźcy na polskiej granicy

W czwartek 24 lutego do Polski z wjechało z Ukrainy – 31,2 tys. osób, 25.02 – 47,5 tys., 26.02 – 77,3 tys., 27.02 – 97,3 tys., 28.02 – 100 tys.

Wszystkie osoby są wpuszczane. W większości osoby przekraczające granicę mają dokumenty, nawet ci niebędący obywatelami Ukrainy. Jeżeli nie mają, to jest prowadzona tzw. pogłębiona weryfikacja. Te osoby są zabierane z przejść granicznych do placówek SG, żeby nie blokować ruchu. Potwierdzana jest ich tożsamość, również w porozumieniu z konsulatami – informuje rzeczniczka Straży Granicznej, por. Anna Michalska, cytowana przez PAP.

Sonda
Czy zaangażowałeś się w jakiś sposób w pomoc dla Ukrainy?