KORONAWIRUS u Dominikanów w Lublinie! Bazylika ZAMKNIĘTA na Wielkanoc 2021

i

Autor: wikimedia: Krzysztof Brewczak (CC BY-SA 3.0 pl)

KORONAWIRUS u Dominikanów w Lublinie! Bazylika ZAMKNIĘTA na Wielkanoc 2021

2021-04-01 8:00

Koronawirus u Dominikanów w Lublinie. SARS-CoV-2 sparaliżował działalność klasztoru i kościoła w centrum Starego Miasta w Lublinie. Zakażenia potwierdzono u kilku członków wspólnoty zakonnej. Bazylika Dominikanów w Lublinie będzie zamknięta – także na Wielkanoc 2021. Msze św. będę odprawiane za zamkniętymi drzwiami. Ci, którzy mieli kontakt z lubelskimi Dominikanami – powinni zgłosić się do sanepidu. W czasie triduum paschalnego kościół na Starym Mieście będzie zamknięty. W Wielkanoc 2021 zostanie otworzony tylko na chwilę.

Koronawirus w klasztorze oo. Dominikanów w Lublinie. Bazylika i klasztor na Starym Mieście są zamknięte. Tak będzie też w Wielkanoc 2021. Msze święte będą sprawowane za zamkniętymi drzwiami i transmitowane. Do świątyni będzie można wejść tylko czasami. W czasie triduum paschalnego kościół będzie zamknięty na cztery spusty. Wszystko przez koronawirusa. Zakażenie wykryto u kilku zakonników z lubelskiego klasztoru.

Kwarantanna w klasztorze Dominikanów na Starym Mieście w Lublinie potrwa do 5 kwietnia, a więc do Poniedziałku Wielkanocnego włącznie. Kościół będzie tym czasie dostępny w określonych godzinach do prywatnej modlitwy, ale msze święte będą sprawowane za zamkniętymi drzwiami. Nie będzie w tym okresie spowiedzi.

Kilku braci w naszej wspólnocie przechodzi zakażenie. W związku z tym klasztor został objęty kwarantanną do 5 kwietnia. W tym czasie klasztor (w tym krużganki i muzeum) pozostaną zamknięte. Nie będzie także możliwości spotkania się z braćmi z naszej wspólnoty – poinformował przeor klasztoru w Lublinie o. Krzysztof Modras.

Kościół w okresie kwarantanny będzie dostępny do prywatnej modlitwy w określonych godzinach – od 8.00 do 17.00 lub od 13.00 do 18.00. W Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę kościół będzie zamknięty – nabożeństwa triduum paschalnego będą transmitowane online.

Spowiedź będzie w tym czasie niemożliwa – zapraszamy do pobliskich kościołów – czytamy w komunikacie Dominikanów. Przeor zapewnił, że wszystkie intencje mszalne zamówione na okres objęty kwarantanną zostaną odprawione. – Msze święte będziemy sprawować za zamkniętymi drzwiami – zapraszamy do wspólnej modlitwy za pośrednictwem transmisji na kanale YT klasztoru – zaznaczył o. Modras.

Wszystkie osoby, które od niedzieli 21 marca 2021 miały z kontakt z dominikanami proszone są o zgłoszenie się do sanepidu: tel. 222 500 115.

– Prosimy o wyrozumiałość i modlitwę w intencji chorych braci – dodał przeor.

Bazylika pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika wraz z klasztorem Ojców Dominikanów na Starym Mieście w Lublinie to jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych miasta. Kościół zbudowany został w XIV w., a potem był rozbudowywany i przebudowywany. W jego murach odprawione zostało nabożeństwo dziękczynne po podpisaniu unii lubelskiej w 1569 r. Świątynia cieszyła się wtedy międzynarodową sławą z powodu umieszczenia w niej relikwii Krzyża Świętego. W 1991 r. relikwie te zostały skradzione. Zespół klasztorny dominikanów w Lublinie jest zabytkiem, któremu przyznano Znak Dziedzictwa Europejskiego.

Jak będzie wyglądała tegoroczna Wielkanoc? Spytaliśmy o to mieszkańców Lublina
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE