Czy w niedzielę trzeba iść do kościoła? Dyspensa przez koronawirusa. Jakie są zasady?

i

Autor: Pixabay/kisistvan77

Czy w niedzielę trzeba iść do kościoła? Dyspensa przez koronawirusa. Jakie są zasady?

2020-10-20 10:53

Czy w niedzielę trzeba iść do kościoła? Epidemia koronawirusa w Polsce, zaostrzenie przepisów i obostrzeń, wprowadzenie czerwonej strefy na terenie wielu miast i powiatów – spowodowały też zmiany w kościele. Kolejne diecezje i biskupi wprowadzają dyspensę przez koronawirusa. Co to oznacza? Jakie są zasady? Kto nie musi iść do kościoła?

Czy w niedzielę trzeba iść do kościoła? Czy w dobie koronawirusa istnieje obowiązek uczestnictwa w mszy świętej w niedzielę i święta nakazane? Kolejne diecezje i biskupi podejmują decyzję o wprowadzeniu dyspensy przez koronawirusa. Co to oznacza? Jakie są zasady?

Koronawirus: Czy w niedzielę trzeba iść do kościoła?

Przez cały rok katolicy mają obowiązek uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej. Jeśli tego nie robią – grzeszą. Podobne zasady dotyczą świąt nakazanych, a więc najważniejszych uroczystości w Kościele katolickim (m.in. Trzech Króli czy Boże Ciało, ale też Boże Narodzenie czy Wielkanoc).

Wprowadzenie większej liczby czerwonych stref i poważne ograniczenia dotyczące liczby osób mogących wejść do kościołów sprawiły jednak, że kolejne diecezje i biskupi podejmują decyzje o wprowadzeniu dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej. Kto może z niej skorzystać?

Przewodniczący KEP: Proszę o przestrzeganie przepisów

Nowe przepisy dotyczące liczby osób mogący brać udział w mszy świętej, obowiązują od ostatniego weekendu. Jeszcze w ubiegłym tygodniu abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, zaapelował o przestrzeganie nowych obostrzeń, a biskupów diecezjalnych prosił o wprowadzenie dyspensy od obowiązku udziału w niedzielnej mszy św.

– Wobec zwiększającej się gwałtownie liczby zakażeń koronawirusem i nowych obostrzeń sanitarnych, dotyczących udziału wiernych w zgromadzeniach religijnych – 1 osoba na 4 m2 w strefie żółtej i 1 osoba na 7 m2 w strefie czerwonej – zwracam się do wszystkich wiernych z prośbą o przyjęcie ze zrozumieniem i cierpliwością nałożonych ograniczeń – napisał Gądecki w komunikacie. – Zachęcam księży biskupów, aby – w związku z ciągłym zagrożeniem życia i zdrowia wszystkich Polaków – udzielali stosownych dyspens od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedzielę i święta nakazane, na terenie swoich diecezji.

17 października u przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski potwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Abp Gądecki już wcześniej przebywał na kwarantannie.

Dyspensa przez koronawirusa. Co oznacza?

Po zachęcie ze strony przewodniczącego KEP kolejni biskupi zaczęli wprowadzać dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej. Taka decyzja obowiązuje tylko na terenie danej diecezji. Oznacza ona, że nieobecność na niedzielnej mszy świętej nie jest grzechem. W innych okolicznościach byłby to grzech ciężki.

Jednocześnie każdy z biskupów indywidualnie określa do kiedy obowiązuje dyspensa. Jedni dzielili jej do odwołania, a inni na konkretny czas, z możliwością jej przedłużenia. Jednocześnie hierarchowie zachęcają do uczestnictwa w mszy św. w dni powszednie, gdy w kościołach jest mniej wiernych oraz do korzystania z transmisji mszy św. w telewizji, internecie czy radiu. Proszą także o modlitwę indywidualną oraz podjęcie uczynków miłosierdzia, a więc np. wsparcie potrzebujących.

Decyzje poszczególnych biskupów są ogłaszane w komunikatach kurii diecezjalnych i metropolitalnych oraz w kościołach podczas ogłoszeń duszpasterskich, w gablotach i na stronach internetowych.

Lublin: pierwsza niedziela w strefie czerwonej

Książka „Pandemia. Dzieje zarazy” do kupienia na www.wydawnictwoharde.pl.

Książka „Pandemia. Dzieje zarazy” do kupienia na www.wydawnictwoharde.pl.

i

Autor: Wydawnictwo Harde