Czy w niedzielę trzeba iść do kościoła? Dyspensa przez koronawirusa. Jakie są zasady?

2020-10-20 10:53 Marek Targoński
Czy w niedzielę trzeba iść do kościoła? Dyspensa przez koronawirusa. Jakie są zasady?
Autor: Pixabay/kisistvan77

Czy w niedzielę trzeba iść do kościoła? Epidemia koronawirusa w Polsce, zaostrzenie przepisów i obostrzeń, wprowadzenie czerwonej strefy na terenie wielu miast i powiatów – spowodowały też zmiany w kościele. Kolejne diecezje i biskupi wprowadzają dyspensę przez koronawirusa. Co to oznacza? Jakie są zasady? Kto nie musi iść do kościoła?

Czy w niedzielę trzeba iść do kościoła? Czy w dobie koronawirusa istnieje obowiązek uczestnictwa w mszy świętej w niedzielę i święta nakazane? Kolejne diecezje i biskupi podejmują decyzję o wprowadzeniu dyspensy przez koronawirusa. Co to oznacza? Jakie są zasady?

Koronawirus: Czy w niedzielę trzeba iść do kościoła?

Przez cały rok katolicy mają obowiązek uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej. Jeśli tego nie robią – grzeszą. Podobne zasady dotyczą świąt nakazanych, a więc najważniejszych uroczystości w Kościele katolickim (m.in. Trzech Króli czy Boże Ciało, ale też Boże Narodzenie czy Wielkanoc).

Wprowadzenie większej liczby czerwonych stref i poważne ograniczenia dotyczące liczby osób mogących wejść do kościołów sprawiły jednak, że kolejne diecezje i biskupi podejmują decyzje o wprowadzeniu dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej. Kto może z niej skorzystać?

Przewodniczący KEP: Proszę o przestrzeganie przepisów

Nowe przepisy dotyczące liczby osób mogący brać udział w mszy świętej, obowiązują od ostatniego weekendu. Jeszcze w ubiegłym tygodniu abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, zaapelował o przestrzeganie nowych obostrzeń, a biskupów diecezjalnych prosił o wprowadzenie dyspensy od obowiązku udziału w niedzielnej mszy św.

– Wobec zwiększającej się gwałtownie liczby zakażeń koronawirusem i nowych obostrzeń sanitarnych, dotyczących udziału wiernych w zgromadzeniach religijnych – 1 osoba na 4 m2 w strefie żółtej i 1 osoba na 7 m2 w strefie czerwonej – zwracam się do wszystkich wiernych z prośbą o przyjęcie ze zrozumieniem i cierpliwością nałożonych ograniczeń – napisał Gądecki w komunikacie. – Zachęcam księży biskupów, aby – w związku z ciągłym zagrożeniem życia i zdrowia wszystkich Polaków – udzielali stosownych dyspens od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedzielę i święta nakazane, na terenie swoich diecezji.

17 października u przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski potwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Abp Gądecki już wcześniej przebywał na kwarantannie.

Dyspensa przez koronawirusa. Co oznacza?

Po zachęcie ze strony przewodniczącego KEP kolejni biskupi zaczęli wprowadzać dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej. Taka decyzja obowiązuje tylko na terenie danej diecezji. Oznacza ona, że nieobecność na niedzielnej mszy świętej nie jest grzechem. W innych okolicznościach byłby to grzech ciężki.

Jednocześnie każdy z biskupów indywidualnie określa do kiedy obowiązuje dyspensa. Jedni dzielili jej do odwołania, a inni na konkretny czas, z możliwością jej przedłużenia. Jednocześnie hierarchowie zachęcają do uczestnictwa w mszy św. w dni powszednie, gdy w kościołach jest mniej wiernych oraz do korzystania z transmisji mszy św. w telewizji, internecie czy radiu. Proszą także o modlitwę indywidualną oraz podjęcie uczynków miłosierdzia, a więc np. wsparcie potrzebujących.

Decyzje poszczególnych biskupów są ogłaszane w komunikatach kurii diecezjalnych i metropolitalnych oraz w kościołach podczas ogłoszeń duszpasterskich, w gablotach i na stronach internetowych.

Lublin: pierwsza niedziela w strefie czerwonej

Książka „Pandemia. Dzieje zarazy” do kupienia na www.wydawnictwoharde.pl.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE