Chełm: BEZPŁATNA komunikacja miejska. Jest decyzja! DARMOWE autobusy dla mieszkańców

i

Autor: Pixabay/jarmoluk; zdj. ilustr.

Chełm: BEZPŁATNA komunikacja miejska. Jest decyzja! DARMOWE autobusy dla mieszkańców

2020-11-26 9:12

Chełm. Komunikacja miejska za darmo dla wszystkich mieszkańców?! Jest już wstępna decyzja Rady Miasta, która przyjęła jednogłośnie uchwałę intencyjną. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to przejazd autobusami będzie w Chełmie darmowy od 1 września przyszłego roku.

Pomysł wyszedł od prezydenta, ale zyskał aprobatę całej Rady Miasta Chełm. Uchwała jest „intencyjna”, więc nie skutkuje wprowadzeniem bezpłatnej komunikacji miejskiej już teraz, ale zapowiada, że miasto ma taki plan. Miałby zacząć obowiązywać od 1 września 2021 roku.

Kto pojedzie za darmo? Wszyscy, bez wyjątku – bez względu na wiek czy np. posiadanie statusu ucznia lub studenta. Jeśli bezpłatna komunikacja miejska stanie się faktem, to Chełm będzie pierwszym miastem na Lubelszczyźnie, które zdecyduje się na taki krok.

Prezydencki projekt ws. darmowych autobusów poparło 21 radnych. Nikt się nie wstrzymał, nikt nie był przeciw. Koszt wdrożenia takiego rozwiązania w przyszłym roku jest szacowany na 7,5 miliona złotych.

ESKA XD EXTRA

Skąd taki pomysł? Prezydent Chełma przekonuje w jego uzasadnieniu, że dzięki temu poprawi się sytuacja materialna mieszkańców, zyska też środowisko naturalne – bo wybierzemy transport zbiorowy zamiast indywidualnego. Plusów ma być więcej. To – jak przekonuje Jakub Banaszek – także poprawa bezpieczeństwa na drogach, rozwiązanie „parkingowych” problemów miasta, a nawet… większa punktualność autobusów. Ta ostatnia ma być zasługą odciążenia kierowców, którzy nie będą już musieli sprzedawać biletów.