Chcieli atakować uchodźców. Zatrzymania za „mowę nienawiści” [ZDJĘCIA]

i

Autor: KWP Lublin Chcieli atakować uchodźców. Zatrzymania za „mowę nienawiści”

Chcieli atakować uchodźców, rozsiewali kłamliwe wpisy. Pójdą siedzieć? Zatrzymania za „mowę nienawiści”

2022-03-04 13:19

Przekazywali dalej fake newsy, chcieli atakować uchodźców, przekonywali, że cudzoziemcy szturmują budynki w polskich miastach, że gwałcą i rabują. Policja wypowiada wojnę mowie nienawiści i fałszywym informacjom. Są już pierwsze zatrzymania. Czterech mężczyzn wpadło w ręce mundurowych. Są powiązani ze środowiskiem kiboli. Do czego chcieli doprowadzić?

Policja zatrzymała czterech mieszkańców województwa lubelskiego, którzy na portalach społecznościowych nawoływali do przestępstw z nienawiści i ataków na uchodźców – informują mundurowi. Pierwszą bronią stała się dezinformacja i fake newsy, ale w ślad za nimi mogły pójść realne akty fizycznej przemocy i prześladowań cudzoziemców. Policja jasno deklaruje, że jeśli dojdzie do przestępstw, to będzie reagować, ale nie zamierza tolerować fałszywych informacji, mowy nienawiści, wezwań do przemocy czy ataków na kogokolwiek.

Na portalach społecznościowych publikowano posty, w których kłamliwie informowano o okradaniu przez uchodźców sklepów, posesji, napaściach na kobiety i dzieci, o szturmowaniu szkół i hal – informuje kom. Anna Kamola z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Fake newsy i zachęta do „oczyszczania miasta”. Zgroza

Mundurowi podają przykład członków grup pseudokibiców, którzy apelowali o organizowanie się do „patrolowania” miejscowości przygranicznych oraz o „zjednoczenie sił w celu oczyszczania miasta”. Padli ofiarą dezinformacji czy szukali zwykłej okazji do bijatyki? A może ich uprzedzenia są tak wielkie, że nijak nie mogli ich pokonać? Policja zapewnia, że nie będzie przyzwolenia na atakowanie – słowne czy fizyczne – kogokolwiek.

Listen to "Dezinformacja i fake newsy" on Spreaker.

Publikowane w komentarzach inwektywy wobec uchodźców były przekazywane dalej. W ten sposób doszło nie tylko do powielania fake newsów wśród społeczeństwa, ale przede wszystkim przestępstwa nawoływania do nienawiści – wyjaśniła kom. Kamola.

Poinformowała, że wpisy zamieszczane w internecie monitorowali funkcjonariusze Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Lublinie, którzy dane czterech osób nawołujących do nienawiści wobec uchodźców przekazali policjantom z czterech powiatów. Tam zajęli się nimi lokalni funkcjonariusze. Doszło do pierwszych zatrzymań.

Chcieli atakować uchodźców. Pierwsze zatrzymania za „mowę nienawiści”

W czwartek policjanci zatrzymali 29-letniego mieszkańca gminy Wąwolnica. Zostały mu postawione zarzuty publicznego nawoływania do nienawiści do osób pochodzących z Bliskiego Wschodu na jednym z portali społecznościowych. Podobne zarzuty usłyszał również 35-letni mieszkaniec gminy Mełgiew. Prokurator zadecydował o zastosowaniu wobec niego dozoru policji.

Kom. Anna Kamola poinformowała, że trwają czynności procesowe wobec 30-letniego mieszkańca gminy Tyszowce i 26-letniego mieszkańca gminy Kamień, którzy za pośrednictwem internetu mieli propagować mowę nienawiści lub nawoływać do nienawiści wobec uchodźców.

Internet zalała fala fake newsów. Policja apeluje o rozsądek

Uchodźcy z Ukrainy to w przeważającej części kobiety z dziećmi – tłumaczy kom. Anna Kamola. Wyjaśnia, że wśród uchodźców mogą pojawiać się mężczyźni, głównie obcokrajowcy, którzy są studentami na ukraińskich uniwersytetach. – Oni również uciekają przed wojną i poprzez nasz kraj próbują wrócić do swoich domów – dodała policjantka.

Za nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych grozi do dwóch lat pozbawienia wolności.

Sonda
Weryfikujesz informacje przeczytane w internecie?
Weterynarze z Przemyśla przywieźli porzucone psy z Ukrainy