Promieniowanie z Ukrainy w Polsce? Te mierniki pokazują prawdę

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/chriswanders Jak sprawdzić poziom promieniowania online?

Promieniowanie z Ukrainy w Polsce? Te mierniki pokazują prawdę. Jak sprawdzić poziom promieniowania online?

2022-04-11 7:36

Promieniowanie z Ukrainy w Polsce? Wiele osób obawia się konsekwencji wojny na Ukrainie. Rosjanie niszczą kraj za naszą wschodnią granicą z ogromną siłą i brutalnością. Kilka tygodni temu przejęli teren i budynki byłej elektrowni atomowej w Czarnobylu, a później działającej elektrowni na Zaporożu. Walki mogą wkrótce rozpocząć się także wokół kolejnych takich obiektów. Jak sprawdzić poziom promieniowania na terenie polski online? Zobacz mierniki, które pokazują prawdę. Ich wyniki są dostępne online i stale monitorują poziom promieniowania i zagrożenia radiologicznego.

Jak sprawdzić poziom promieniowania w Polsce? Gdzie szukać wiarygodnych danych? W sieci pojawia się wiele doniesień na temat możliwych konsekwencji wojny na Ukrainie. Część scenariuszy przestrzega przed ryzykiem eksplozji lub zniszczenia obiektów jądrowych, atomowych w Ukrainie. Czy to możliwe? W czasie brutalnej agresji Rosji i wojny za naszą granicą niczego nie można wykluczyć, ale póki co nie ma powodów do niepokoju. W Polsce non stop badany stan zagrożenia radiacyjnego. Nic nas nie zaskoczy, jak po dramacie w Czarnobylu w 1986 roku.

Państwowa Agencja Atomistyki na bieżąco analizuje dane otrzymywane z krajowego systemu monitoringu radiacyjnego. PAA nie odnotowała żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej. Obecnie na terenie RP nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska – informuje Państwowa Agencja Atomistyki w ostatnim komunikacie. Taki jest powtarzany od początku wojny w Ukrainie. Co, jeśli sytuacja się zmieni?

Taki komunikat PAA przekazuje nam kilka razy dziennie, stale badając poziom zagrożenia promieniowaniem. Czujniki w Polsce pracują non stop. Wyniki ich pomiarów można śledzić online. Gdzie sprawdzić poziom promieniowania w Polsce w internecie? Wiarygodnych danych dostarcza portal PAA oraz pomiary realizowane i udostępniane w sieci przez Instytut Fizyki UMCS w Lublinie.

Rząd szykuje nas do wojny?! RCB pokazuje, jak zapakować się na ewakuację. Zobacz film

Pomiar promieniowania: Instytut Fizyki UMCS w Lublinie

– Na stronie internetowej www.radioaktywnosc.umcs.pl można na bieżąco sprawdzać, jak prezentuje się natężenie radioaktywności i warunków atmosferycznych w Lublinie. Pomiary wykonywane są automatycznie i publikowane co godzinę bez ingerencji człowieka, a zatem odwiedzający stronę mają dostęp do obiektywnych oraz aktualnych informacji o poziomie promieniowania – zapewnia Katarzyna Skałecka z Centrum Prasowego UMCS.

Promieniowanie z Ukrainy w Polsce? Te mierniki pokazują prawdę.

i

Autor: PAA Promieniowanie z Ukrainy w Polsce? Oto wyniki pomiarów PAA z 2.03.2022

Głównym zadaniem monitora radioaktywności jest ostrzeganie przed niepokojąco wysokimi wzrostami natężenia promieniowania – informują przedstawiciele Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dzięki ostrzeżeniom można tego uniknąć, np. pozostając w domu do czasu spadku natężenia promieniowania. Dodatkowo identyfikacja źródeł promieniowania na podstawie jego energii pozwala rozpoznać obecność charakterystycznych izotopów, które powstają w rdzeniu reaktora jądrowego lub podczas wybuchu bomby jądrowej. W przypadku ich wykrycia możemy przypuszczać, że wzrost poziomu promieniowania jest skutkiem wypadku jądrowego, np. awarii elektrowni jądrowej – tłumaczą przedstawiciele UMCS.

Sonda
Czy obawiasz się wzrostu poziomu promieniowania w Lublinie w związku z przejęciem przez Rosjan elektrowni w Czarnobylu?