Paszport

i

Autor: Shutterstock

Kolejki po paszport w Lublinie. Brak terminów. Urząd reaguje. Jak wyrobić paszport? [TERMINY]

2022-03-04 12:46

Gigantyczne kolejki wśród osób chcących wyrobić paszport. Na dokument nie czeka się długo, nie ma opóźnień, ale… złożenie wniosek o jego wydanie nie jest łatwe. System kolejkowy Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego nie pozostawia złudzeń. LUW przeżywa prawdziwy szturm tych, którzy przez wojnę w Ukrainie chcą wyrobić paszport. Jest reakcja urzędu. Będzie łatwiej?

Szturm po paszporty. Powód jest prosty – niewiele osób myśli o wakacyjnych wojażach, większość chce mieć dokument „na wszelki wypadek”, patrząc na to, co dzieje się na wschodzie. Eskalacja i rozpoczęcie pełnowymiarowej wojny w Ukrainie sprawiły, że po paszporty w Lublinie ustawiła się gigantyczna kolejka. System, który pozwala zarezerwować terminy na trzy miesiące do przodu „zapchał się” błyskawicznie. Lubelski Urząd Wojewódzki reaguje i obiecuje, że obsłuży więcej osób.

Wojna na Ukrainie. Lublin ruszył po paszporty

Po agresji Rosji na Ukrainę w czwartek, 24 lutego 2022 roku, wielu Polaków – także mieszkańcy Lublina – zaczęli się zastanawiać: czy i gdzie mają paszport, czy dokument jest ważny? W większości przypadków chcą go mieć „na wszelki wypadek”.

W ubiegły czwartek czy piątek internetowy system rezerwacji terminów na złożenie wniosku o nowy pozwalał jeszcze na rezerwację terminów na przełomie kwietnia i maja. Później jeszcze więcej osób zaczęło ustawiać się w kolejki. Efekt? System, który pozwala zarejestrować termin na trzy miesiące do przodu – nie ma wolnych miejsc. Ani w marcu, ani w kwietniu, ani w maju. Czerwcowe terminy, które pojawiły się niedawno, zniknęły w mgnieniu oka. Czy to oznacza, że paszportu nie da się wyrobić?

Gigantyczne kolejki po paszporty. Lubelski Urząd Wojewódzki reaguje

W związku ze zwiększonym zainteresowaniem wydaniem paszportu w Oddziale ds. Paszportów Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie zwiększono liczbę stanowisk do obsługi interesantów z sześciu do 10 – tłumaczy rzecznik wojewody lubelskiego, Agnieszka Strzępka. – Poza systemem umawiania wizyt obsługiwane są osoby w sytuacjach nagłych, losowych – mówiła na antenie Radia ESKA Lublin.

Wizytę w sytuacjach nadzwyczajnych można umówić pod numerem telefonu: 81 747 64 47. Takie okoliczności trzeba jednak udokumentować, a chęć wyrobienia paszportu „na wszelki wypadek” nie jest sytuacją nagłą ani wyjątkową, która pozwalałaby na skrócenie czasu oczekiwania.

Ile trzeba czekać na paszport? Ogromne kolejki w Lublinie

Nawet kilka miesięcy oczekiwania na złożenie wniosku, a co później? Sam czas oczekiwania na wydanie nowego paszportu jest taki sam, jak wcześniej – zapowiadają urzędnicy. Na dokument będziemy musieli poczekać dwa, trzy tygodnie.

Co z tymi, którzy dziś nie mogą się zapisać, aby złożyć wniosek o paszport w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim? Mogą albo poczekać na „uwolnienie” kolejnych wolnych terminów w internetowym systemie, dostępnym na stronie LUW albo próbować załatwić sprawę osobiście, na miejscu, bo złożenie wniosku może być możliwe np. wtedy, gdy ktoś nie skorzysta z zarejestrowanej wizyty. Urzędnicy zapowiadają, że postarają się obsłużyć każdego, kto będzie chciał wyrobić paszport.

Wnioski o paszport nie tylko w Lublinie. Gdzie jeszcze?

Urzędnicy LUW przyznają, że ogromny wzrost zainteresowania wyrobieniem paszportu zaczął się od 24 lutego. Podobna sytuacja, jak w Lublinie występuje też w oddziałach terenowych, gdzie też można się ubiegać o wydanie dokumentu, a więc w Puławach, Kraśniku, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu.

Wniosek możemy złożyć w dowolnym punkcie. Tak samo w Lublinie o wydanie dokumentu ubiegają się nie tylko mieszkańcy miasta. – W związku z tym, że nie ma obowiązku składania wniosku w miejscu stałego zamieszkania, w oddziale do spraw paszportów przyjmowane są wnioski obywateli polskich mieszkających na terenie województwa lubelskiego i innych województw – tłumaczy Strzępka.

Sonda
Czy formalności związane z wyrobieniem paszportu powinny być prostsze?
Żenia Klimakin: Putin musi dostać w mordę. Inaczej się nie zatrzyma [Super Raport]