Żubry wybrały wolność

i

Autor: Nadleśnictwo Janów Lubelski Żubry wybrały wolność

Żubry w Lasach Janowskich. UCIEKŁY po dwóch dniach! „Wybrały życie na wolności”

2021-01-21 16:55

Stadko dziewięciu żubrów pojawiło się w Lasach Janowskich na początku tygodnia. Leśnicy z Nadleśnictwa Janów Lubelski planowali, że przed wyjściem w leśne ostępy te piękne zwierzęta spędzą trochę czasu w specjalnie zbudowanej dla nich zagrodzie adaptacyjnej. Tyle tylko, że żubry miały w tej kwestii zupełnie inne zdanie... Po kilkudziesięciu godzinach „szefowa” stada zabrała bowiem jednego cielaka i postanowiła sprawdzić, co też tam dzieje się za ogrodzeniem.

O tym, że na Lubelszczyźnie pojawią się te piękne i wielkie ssaki, wiadomo było od dawna. Lasy Państwowe dążą do odtworzenia populacji tych zwierząt, tworząc także nowe stada w całej Polsce. Wybór padł na kompleks lasów pod Janowem Lubelskim, pełnym dzikich miejsc, dokąd człowiekowi dotrzeć jest naprawdę trudno.

– To będzie pamiętna data w historii naszego nadleśnictwa – nie mogli ukryć dumy leśnicy z Nadleśnictwa Janów Lubelski w poście umieszczonym w mediach społecznościowych 19 stycznia 2021 roku. – A dlaczego? Zobaczcie sami! Pierwsze dwa żubry tj. krowa z niespełna rocznym cielakiem, są już u nas na specjalnie wybudowanej powierzchni kwarantannowej, gdzie dołączy do nich w najbliższych dniach reszta stada i będą się tam adaptować do nowych warunków życia.

Łącznie w Lasach Janowskich pojawiło się dziewięć sztuk. Dwa dorosłe byki, dwie krowy z kilkumiesięcznymi żubrzątkami i trzy „podrostki” w wieku czterech lat.

Zobacz też: Lubelskie: Koronawirus ZABIŁ ponad DWA TYSIĄCE osób! PRZERAŻAJĄCE dane o COVID-19

Super Raport 21.01 (Goście: Włodzimierz Cimoszewicz - eurodeputowany, były premier oraz Kamil Bortniczuk - poseł Porozumienia)

– Wiemy, że chcielibyście osobiście je zobaczyć, ale będzie na to czas w niedalekiej przyszłości na leśnych ścieżkach. A na razie dajmy spokój tym dzikim zwierzętom na spokojne zadomowienie się w Lasach Janowskich – apelowali jeszcze niedawno pracownicy Lasów Państwowych.

Tyle tylko, że życie, a właściwe same żubry, napisały swój własny scenariusz.

Dwa pierwsze przywiezione żubry wybrały życie na wolności, nieco wcześniej niż planowaliśmy. Nie zdziwcie się zatem, jeśli spotkacie je w naturze. Uciekinierzy zostali już namierzeni dzięki obroży telemetrycznej, którą nosi krowa. Wiemy, że razem z cielakiem przebywa w pobliżu zagrody. Liczymy na to, że pod nadzorem weterynaryjnym będą oczekiwali tam na resztę stada – dodają w sieci leśnicy. I apelują: – W tej sytuacji unikanie płoszenia tych zwierząt nabiera jeszcze większego znaczenia, dlatego prosimy o powstrzymanie się od ich poszukiwań.

Zobacz też: ZASTRZELĄ ŻUBRY w Bieszczadach! Zapadł wyrok. DRAMAT! Zabiją je, by ratować inne

Zwierzęta muszą się zaadoptować w nowym miejscu, a obecność ludzi będzie je stresowała. – Uprzedzając kolejne pytanie – nie wiemy, dlaczego tak się stało. Możliwe, że wypłoszyły je polujące w pobliżu wilki. A może to po prostu znaczy, że żubr jest dziki?! W końcu wolność to nie tylko hasło bez pokrycia!

Pod tym adresem zaś można popatrzeć na stado na żywo na YouTube.

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!