Uczniowie mieli szansę nauczyć się co robić w podobnych sytuacjach

i

Autor: Jakub Markiewicz Uczniowie mieli szansę nauczyć się co robić w podobnych sytuacjach

ZSE "Vetterów" zaatakowany przez terrorystów. Ekipa filmowa w szkole [GALERIA]

2015-12-09 18:35

Uzbrojeni w karabiny maszynowe terroryści uderzyli w Zespół Szkół Ekonomicznych im. A. i J.  Vetterów w Lublinie. Zniszczyli kamery, otworzyli ogień do uczniów i wzięli zakładników. Scenariusz takiego wydarzenia nagrywała grupa filmowców z Lublina aby pokazać, jak należy zachować się w takiej sytuacji. 

Godzina 9 rano. Pod szkołę podjeżdża furgonetka. Z auta wysiadają mężczyźni i kierują się do środka budynku. Jeden z nich podchodzi do kamery i zaczyna przy niej coś robić. Portier łapie za słuchawkę telefonu i próbuje zadzwonić po pomoc. Sytuacja zaostrza się, gdy napastnicy wyjmują broń. Terroryści wchodzą na główny korytarz i zaczynają strzelać do uczniów. To tylko fragment scenariusza filmowego, który odgrywany był na terenie zespołu szkół. Lublin pracuje nad zasadami prawidłowego zachowania w sytuacjach zagrożenia w szkołach. Procedury i filmy instruktażowe, jako pionierskie rozwiązanie w tej dziedzinie, zostaną udostępnione szkołom i instytucjom na terenie całego kraju. Tylko w Lublinie szkolenia  z zakresu bezpieczeństwa przejdzie ok. 10 tys. osób. Zaplanowano w sumie siedem filmów, a każdy z nich poruszy inną tematykę. 

- Szkolenia będą miały wymiar teoretyczno – praktyczny. Chcemy zainicjować różnego rodzaju sytuacje, poprzez symulację realnych zagrożeń na terenie placówek szkolnych przećwiczyć zachowania, które mogą być realnym zagrożeniem dla całej szkoły. Pracownicy służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo zostaną dodatkowo przeszkoleni z zakresu przepisów dotyczących strefy Schengen oraz języków angielskiego i ukraińskiego – mówi dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Jerzy Ostrowski.

Materiały filmowe tworzone są w ramach projektu „Bezpieczna szkoła w strefie Schengen” realizowanego przez Wydział Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Lublin. - Emisja filmów planowana jest w TVP Lublin w okresie luty - marzec 2016. Dokładny termin emisji poszczególnych odcinków nie jest jeszcze ustalony. Filmy zostaną również umieszczone na stronie internetowej projektu oraz przekazane placówkom oświatowym w Lublinie - wyjaśnia Joanna Bobowska z biura prasowego lubelskiego Ratusza. 

Zobacz zdjęcia: