Do Zamościa przylecą dwie samice i dwa samce

i

Autor: Leendertz , CC BY-SA 3.0, wikimedia.org Do Zamościa przylecą dwie samice i dwa samce

Zoo Zamość: Ogród zoologiczny wymienia się zwierzętami. Do Zamościa lecą łaskuny [AUDIO]

2016-02-17 12:33

Z Jawy do Polski! Za małpki i lemury dostaniemy prawdziwy unikat na skalę europejską.

Dwie pary łaskunów w zamian za małpki pigmejki i lemury katta. Na taką zamianę szykuje się zamojski Ogród Zoologiczny. Nowe zwierzęta mają przylecieć z jawajskiego zoo, z którym zamojska placówka podpisała umowę.

Łaskuny są rzadko spotykane w europejskich ogrodach. - Chyba będziemy pierwsi, którzy je mają – mówi Grzegorz Garbuz, dyrektor zoo. - Będziemy mieli zwierzę, dzięki któremu staniemy się atrakcyjni dla potencjalnych zainteresowanych ogrodów z innych części Europy. To będzie coś nowego – dodaje Garbuz.

Umowa została tak sporządzona, że jawajki ogród pokrywa wszystkie środki transportu zwierząt z Zamościa oraz z Jawy. Polacy zaś pokrywają koszty obsługi celnej.

Do Zamościa przylecą dwie samice i dwa samce niespokrewnione ze sobą. Zwierzęta urozmaicą dział małych drapieżnych.

- Są stosunkowo duże, atrakcyjne. Dla ogrodów są ciekawe ponieważ większość łaszowatych ma nocny tryb życia dlatego bardzo źle się eksponują. Natomiast te są bardziej owocożerne niż mięsożerne i są aktywne w ciągu dnia – opowiada Grzegorz Garbuz.

Posłuchaj czym charakteryzuje się nowy nabytek zoo. Materiał przygotowała Marta Buczak, reporterka Radia ESKA.

Niektórym łaskun kojarzy się z najdroższą kawą świata. Fanów czarnego napoju zasmucimy, ale do Zamościa przyleci inny gatunek i zoo nie zamierza handlować kawą.