ZIMA w pierwszy dzień WIOSNY! Zobacz, gdzie spadnie ŚNIEG! [PROGNOZA POGODY]

i

Autor: Psy guy /Wikimedia Commons

ZIMA w pierwszy dzień WIOSNY! Zobacz, gdzie pada ŚNIEG! [OSTRZEŻENIA IMGW]

2021-03-21 10:44

Choć 21 marca to oficjalny początek kalendarzowej wiosny, pogoda za oknami nie rozpieszcza. W wielu miejscach Polski aura przypomina raczej zimową niż tę wiosenną, a Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dotyczące województw: lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego i lubuskiego. Chodzi przede wszystkim o tereny przygraniczne. Sprawdź, w których powiatach w Polsce w pierwszy dzień wiosny spadł śnieg i gdzie należy zachować ostrożność, przede wszystkim na drogach!

Jak informuje IMGW, w niedzielę nad Polskę napłynie nieco cieplejsze powietrze polarne morskie, ale od północy ponownie zacznie napływać chłodniejsze powietrze pochodzenia arktycznego.

W województwie zachodniopomorskim i pomorskim prognozowane jest zachmurzenie duże i słabe, a także opady deszczu ze śniegiem i deszczu, a rano śniegu. Po południu spodziewany jest zanik opadów i przejaśnienia. Temperatura maksymalna wyniesie od 2 do 6 st. C. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, w porywach do 55 km/h, a nad morzem do około 70 km/h.

CZYTAJ TEŻ: Wyciągnęli Reksia z Wieprza. Dramatyczna akcja strażaków pod Krasnymstawem

W województwie warmińsko-mazurskim i podlaskim będzie zachmurzenie umiarkowane i duże. Prognozowane są tam opady śniegu, przechodzące w opady deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od -1 do 3 st. C. Wiatr będzie umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 55 km/h.

W województwie wielkopolskim, a także lubuskim i kujawsko-pomorskim będzie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami po południu. Okresami pojawią się opady śniegu i śniegu z deszczem, od północy przechodzące w deszcz. Temperatura maksymalna od 2 do 5 st. C. Wiatr umiarkowany i dość silny.

Na Mazowszu, a także w województwie łódzkim i lubelskim IMGW prognozuje zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, zwłaszcza po południu na północy. Od północnego zachodu na południowy wschód przemieszczać się będzie strefa opadów śniegu przechodząca w deszcz ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 2 do 5 st. C. Wiatr umiarkowany, chwilami porywisty.

W województwie dolnośląskim, opolskim i śląskim zachmurzenie będzie przeważnie duże. Okresami wystąpią opady śniegu przechodzące w deszcz ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 1 do 4 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty.

ZOBACZ TEŻ: Pełnia Robaczego Księżyca 2021. Ciekawe zjawisko na początku wiosny. Kiedy obserwować?

W Małopolsce, województwie świętokrzyskim i podkarpackim zachmurzenie będzie małe, a od północnego zachodu wzrastające do całkowitego. Po południu spodziewane są opady śniegu przemieszczające się z północnego zachodu na południowy wschód. Temperatura maksymalna od 4 do 6 st. C, a w rejonach podgórskich od 2 st. C do 5 st. C. Wiatr początkowo słaby, później umiarkowany. (PAP)

Ostrzeżenia IMGW. Powiaty

Uwaga! IMGW ostrzega przed opadami śniegu. Biało będzie na terenie województw: lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego i lubuskiego. To przede wszystkim następujące przygraniczne powiaty:

  • większość woj. lubelskiego (poza północnymi powiatami)
  • całe woj. podkarpackie
  • południowo-wschodnia część woj. małopolskiego
  • pow. żywiecki, bielski i cieszyński (woj. śląskie)
  • pow. kłodzki, kamiennogórski, lubański, lwówecki, jeleniogórski oraz miasto Jelenia Góra (woj. dolnośląskie)
Wiosna czy zima? Warszawa zasypana śniegiem