Zebrali prawie 65 tys. zł. Trzy dni kwesty na najstarszym cmentarzu Lublina

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/congerdesign Zebrali prawie 65 tys. zł. Trzy dni kwesty na najstarszym cmentarzu Lublina

Zebrali prawie 65 tys. zł. Trzy dni kwesty na najstarszym cmentarzu Lublina

2021-11-02 13:05

To najstarszy cmentarz Lublina i całej Polski wschodniej. Od 35 lat w czasie Wszystkich Świętych kwestują tu ci, którzy chcą pomóc w renowacji zabytkowych i czasem zapomnianych nagrobków. Niektóre z nich to prawdziwe dzieła sztuki, inne przypominają o wybitnych postaciach Lublina. Podczas tegorocznej kwesty na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie zebrano prawie 65 tys. zł.

Ponad 64 tys. zł zebrano podczas trzydniowej kwesty na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie – jednej z najstarszych nekropolii w Polsce. Zebrane środki zostaną przeznaczone na odnowę zabytkowych nagrobków. Przez 34 lata odremontowano około 300 zabytkowych nagrobków – przypomina Polska Agencja Prasowa.

Podczas tegorocznej kwesty zebraliśmy 64,8 tys. zł. Ludzie chętnie dawali pieniądze, lublinianie naprawdę okazali się hojni. W obliczu pandemii to zadowalający wynik, chociaż nie jest to rekordowa suma, bo dwa lata temu zebraliśmy 104 tys. zł. Teraz mamy ponad połowę z tych środków, więc jesteśmy zadowoleni, tym bardziej że osób kwestujących w tym roku było o wiele mniej niż we wcześniejszych latach – mówi przewodnicząca Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Lublina, Marta Goździowska-Łupkowska, cytowana przez PAP.

Kwesta na odnowę zabytkowych nagrobków na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie została zorganizowana w tym roku po raz 35. Przez trzy dni kwestowało około stu wolontariuszy. Wśród nich były również znane osoby z Lublina, wśród nich m.in. pisarz Marcin Wroński, zawodnicy Motoru Lublin, lubelscy żużlowcy, wojewoda Lech Sprawka, wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski, posłanka Joanna Mucha.

Super Raport 02.11 (Goście: Artur Dziambor - Konfederacja, Krzysztof Brejza - Koalicja Obywatelska) Sedno Sprawy: Piotr Patkowski

Z tegorocznej kwesty chcielibyśmy odnowić nagrobki z XIX w., które zostały uszkodzone w czasie tegorocznej sierpniowej wichury. Mamy na myśli na przykład nagrobek w formie neogotyckiej kapliczki, który już raz był wcześniej przez nas odnowiony, bo został zniszczony przez chuliganów – dodała Goździowska-Łupkowska.

Sonda
Czy czujesz się bezpieczny na cmentarzu?

Podczas 34 lat trwania kwesty udało się odnowić około 300 zabytkowych nagrobków – przypomina Polska Agencja Prasowa. W zeszłym roku uratowano dwa nagrobki: znanego artysty z przełomu XIX i XX wieku Celestyna Miklasińskiego, który malował wnętrza lubelskich kościołów oraz twórcy lubelskiej gazowni Anastazego Suligowskiego.

Zobacz też: Tragiczny weekend na drogach. Akcja „Znicz” ciągle trwa

Cmentarz przy ul. Lipowej w Lublinie ma wielonarodowy i wielowyznaniowy charakter. Pochowani są tu katolicy, prawosławni i ewangelicy. Założony został w końcu XVIII wieku, daleko poza ówczesnymi granicami miasta. Z biegiem lat nekropolia znalazła się w centrum Lublina. Najstarsze nagrobki, członków loży wolnomularskiej, pochodzą z 1811 r. Na cmentarzu przy ul. Lipowej spoczywają m.in. poeta Józef Czechowicz, kaznodzieja ks. Piotr Ściegienny, bibliofil Hieronim Łopaciński, a także kupiec Jan Mincel opisany przez Bolesława Prusa w powieści „Lalka”. Pochowani są tu żołnierze polscy, niemieccy, ukraińscy, austriaccy, rosyjscy. W części katolickiej cmentarza znajduje się mogiła powstańców styczniowych, a w części prawosławnej – żołnierzy armii Ukraińskiej Republiki Ludowej atamana Semena Petlury, którzy w 1920 r. byli sojusznikami Polski w walkach z bolszewikami – przypomina PAP.