Za kilogram kasztanów można dostać 50 gr, a za 5 kg żołędzi gadżety z Zoo

i

Autor: FraukeFeind, CCO Public Domain, pixabay.com Za kilogram kasztanów można dostać 50 gr, a za 5 kg żołędzi gadżety z Zoo

Zbieraj żołędzie i kasztany: Taka praca się opłaca

2015-10-14 12:40

Dla niedźwiedzi lub dla pieniędzy. Mieszkańcy Lubelszczyzny zbierają kasztany i żołędzie. Co się z nimi stanie?  

Żołędzie do Zoo

Nie dla zabawy i robienia jesiennych ludków, lecz by pomagać. Jak co roku jesienią Ogród Zoologiczny w Zamościu zbiera zapasy na zbliżającą się zimę. Pożywienie z owoców dębów przeznaczone nie tylko dla niedźwiedzi, ale również dla wielbłądów i niektórych gatunków antylop.

Każdy kto dołączy się do Akcji Żołądź prowadzoną przez zamojskie Zoo i przyniesie więcej niż pięć kilogramów żołędzi otrzyma zestaw gadżetów i materiałów promocyjnych. Owoce dębu można przynosić do Działu Dydaktycznego do najbliższego poniedziałku, 19 października od 7.00 do 15.00.

Kasztany na skup

Zbierają dorośli i dzieci bo w Chełmie za owoce kasztanowców można dostać duże sumy pieniędzy. „Przed punktem skupu przy Lubelskiej od rana ustawia się kolejka dostawców kasztanów. Rekordziści przynoszą nawet po 200 kg” - pisze Dziennik Wschodni. Cena za kilogram kasztanów to 50 groszy.

Polskie kasztany nie przeznaczone są do jedzenia, lecz na kosmetyki i leki. Ze skupu owoce trafiają do suszenia, mielenia, a później do zakładów produkcyjnych.