Zapadła decyzja wójta po tragedii w Przewodowie. Wprowadzamy od dzisiaj stan żałoby w gminie

i

Autor: PAP/Wojtek Jargilo Zapadła decyzja wójta po tragedii w Przewodowie. "Wprowadzamy od dzisiaj stan żałoby w gminie"

Żałoba

Rozpacz po śmierci dwóch Polaków z Przewodowa. Zdecydowana decyzja władz

2022-11-16 11:56

Flagi państwowe z kirem zostaną opuszczone do połowy, nie będzie też żadnych uroczystości ani imprez. Wójt gminy Dołhobyczów, gdzie znajduje się miejscowość Przewodów, w której doszło do tragicznego wybuchu rakiety, ogłosił trzydniową żałobę.

- Wprowadzamy od dzisiaj stan żałoby w gminie. Uważamy, że jest to konieczna decyzja w tej wyjątkowej sytuacji. Żałoba potrwa do 19 listopada – poinformował PAP w środę (16 listopada) Grzegorz Drewnik, wójt gminy Dołhobyczów (Lubelskie), gdzie położona jest miejscowość Przewodów.

Jak wyjaśnił, na znak żałoby zostaną opuszczone do połowy flagi państwowe z kirem, również strona internetowa gminy przyjmie szare barwy. „Nie przewidujemy także żadnych uroczystości, imprez” – dodał wójt.

Zapewnił również o pomocy rodzinom osób, które zginęły we wtorek w Przewodowie.

Rakiety spadły na Polskę. Rozpacz po śmierci dwóch Polaków z Przewodowa. Zdecydowana decyzja władz

We wtorek po godz. 15 - jak przekazali przedstawiciele polskich władz - na terenie leżącej niedaleko od granicy z Ukrainą wsi Przewodów (powiat hrubieszowski, woj. lubelskie) spadł pocisk; w wyniku eksplozji śmierć poniosło dwóch obywateli Polski. Tego dnia siły rosyjskie przeprowadziły zakrojony na szeroką skalę atak rakietowy na Ukrainę, wymierzony głównie w obiekty energetyczne.

W związku ze zdarzeniem we wtorek wieczorem zwołano pilną naradę w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, a po niej specjalne posiedzeniu Rady Ministrów, po którym premier Mateusz Morawiecki przekazał, że trwają prace nad ustaleniem wszystkiego, co stało na terenie wsi Przewodów.

Szef rządu przekazał też, że zdecydowano o podniesieniu gotowości bojowej wybranych oddziałów Polskich Sił Zbrojnych, ze szczególnym uwzględnieniem monitorowania przestrzeni powietrznej. "To monitorowanie przestrzeni powietrznej odbywa się i będzie się odbywało we wzmocniony sposób razem z sojusznikami" - podkreślił.

Poinformował również o podniesieniu razem z ministrem spraw wewnętrznych i administracji w stan podwyższonej gotowości wszystkich służb - Policji, Straży Granicznej, funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, a także pozostałych służb, w tym służb specjalnych.

Przewodów. Doszło do eksplozji, w wyniku której śmierć poniosło dwóch mężczyzn
Sonda
Czy twoim zdaniem wydarzenie w Przewodowie wpłynie na polską gospodarkę?