Zakłady pracy zaoszczędzą na przechowywaniu akt pracowników. ZUS aktualizuje program Płatnik!

i

Autor: Free-Photos / pixabay.com CC0 Zakłady pracy zaoszczędzą na przechowywaniu akt pracowników. ZUS aktualizuje program Płatnik!

Pracodawcy zaoszczędzą na przechowywaniu akt. ZUS aktualizuje program Płatnik! [AUDIO]

2019-01-22 19:23

Zakłady pracy zaoszczędzą na przechowywaniu akt pracowników. Pozwoli im na to bezpłatna aktualizacja do programu Płatnik oferowana przez ZUS, która jest koniecznością. Spowodowała to zmiana przepisów. Teraz akta nowo zatrudnionych pracowników zamiast 50 lat będą przechowywane 10.

Aktualizacja programu Płatnik to konieczność. Ten warunek pozwoli pracodawcom zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy, ponieważ przechowywanie dokumentów kilkadziesiąt lat wymaga sporych nakładów finansowych. Dzięki aktualizacji pracodawcy będą przekazywać Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych więcej danych, żeby zabezpieczyć przyszłe emerytury i renty swoich pracowników.

Pierwsze dokumenty rozliczeniowe powędrują do ZUS-u już na początku lutego. – Aktualizacja programu pozwoli prawidłowo rozliczyć składki za styczeń, a przypomnę, że tego rozliczenia dokonuje się na początku lutego – mówi Małgorzata Korba z lubelskiego ZUS- u. Płatnik ułatwi składanie nowego raportu za pracowników, który nosi nazwę ZUS RPA.

>>> Fałszywy alarm bombowy w LUW. Sparaliżowane urzędy w całej Polsce [WIDEO]


– W tym formularzu wykazuje: okresy pracy nauczycielskiej oraz przychód wypłacony pracownikowi w danym miesiącu, ale należny za inny rok kalendarzowy. To znaczy, że ZUS RPA trzeba będzie złożyć na przykład za każdego pracownika, który w styczniu otrzymał „trzynastkę” – dodaje Małgorzata Korba. Posłuchaj więcej na temat aktualizacji programu Płatnik.


>>> Regionalne Centrum Krwiodawstwa apeluje o oddawanie krwi. W szczególności 0 Rh- [AUDIO]

Zobacz WIDEO!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE