Pięć pojemników na śmieci? Niektórzy wciąż mają problem z segregacją

i

Autor: Olka Mazur Pięć pojemników na śmieci? Niektórzy wciąż mają problem z segregacją

Pięć pojemników na śmieci. Niektórzy wciąż mają problem z segregacją [WIDEO]

2019-01-21 20:13

Lublinianie w dalszym ciągu mają problem z segregowaniem śmieci. Zwłaszcza ci, którzy muszą to robić dopiero od początku tego roku. Pomimo że nowe, kolorowe pojemniki na niektórych osiedlach stoją już od dobrych 20 dni, to niektórzy mają problem z wrzuceniem, np. plastikowej butelki do odpowiedniego pojemnika.

Ale medal ma dwie strony, często po prostu nie ma już miejsca, aby wyrzucić śmieci. Mieszkańcy narzekają, że firmy zbyt rzadko odbierają śmieci. Wszystko przez to, że w dzielnicach zmienili się „śmieciowi przedsiębiorcy” – musieli na nowo stworzyć grafiki odbiorów, dostarczyć odpowiedniej wielkości pojemniki.

>>> Noc Kultury 2019 w Lublinie. Co czeka nas w tym roku?

>>> Lubelskie: Tragiczny finał pożaru. Nie żyje matka i syn


– W tych trzech sektorach jest jeszcze wiele do zrobienia. Jeszcze do końca miesiąca firmy, które poprzednio realizowały usługi, zabierają swoje pojemniki. Na pierwszy rzut oka wygląda to na ogólny chaos, natomiast my reagujemy na wszystkie zgłoszenia mieszkańców – mówi Marta Smal-Chudzik, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta Lublin. – Jeśli jest jakaś niewłaściwa ilość tych pojemników, czy częstotliwości odbiorów są niedostosowane, to w każdej takiej sytuacji reagujemy. Prosimy, żeby każdy taki przypadek do nas zgłaszać.

W tym roku około było już około 200 zgłoszeń. Najczęściej dotyczyły braku odbioru odpadów w terminie, który wynikał z harmonogramu. Mieszkańcy często zgłaszali też brak pojemników, bądź ich niewłaściwą pojemność. – Z dnia na dzień ta sytuacja się stabilizuje, myślę, że do końca miesiąca będziemy mieć już logistycznie opanowane te trzy sektory – mówi Smal-Chudzik. 

Dużo jest do zrobienia w zabudowie wielorodzinnej. Tutaj mieszkańcy często czują się anonimowi i nie segregują śmieci. – Trudno jest nam się przestawić na ten wielopojemnikowy system – mówi Smal-Chudzik. – Mieliśmy wieloletnie doświadczenie w zupełnie innym systemie. Potrzebujemy zmiany mentalności. Segregowania śmieci na suche i mokre uczyliśmy się ponad 10 lat. W sektorach, które segregują śmieci już od lipca widzimy znaczące postępy. Tam ta selektywna zbiórka wygląda już znacznie lepiej.

>>> Kolejna ofiara czadu. Od początku roku zginęły już trzy osoby!


Niebawem w autobusach komunikacji miejskiej będą wyświetlane krótkie filmy animowane, które pokazują jak segregować odpady.

Jak segregować śmieci? Zobaczcie WIDEO!


>>> Lublin się wyludnia! Dokąd wyprowadzają się mieszkańcy miasta? [STATYSTYKI, AUDIO]


Przypominamy podstawowe zasady segregacji odpadów:

  • kartony po mleku i napojach – tworzywa sztuczne i metale
  • odpady bio – do pojemnika brązowego NIE powinny trafiać odpady pochodzenia zwierzęcego, możemy tam wrzucać resztki jedzenia, bez zawartości kości i mięsa, głównie roślinne
  • papier to głównie pudełka kartonowe, gazety, ulotki
  • szkło to słoiki i butelki, NIE wrzucamy tam ceramiki, potłuczonych kubków, luster
  • odpady zmieszane – wszystko to czego nie możemy wrzucić do pozostałych pojemników, np. zużyte pieluchy, chusteczki
  • butelki i kartony plastikowe zgniatamy, aby zajmowały mniej miejsca, tak samo w przypadku kartonów, należy je poskładać
  • nie musimy myć opakowań, np. po jogurtach

>>> Przez ponad rok znęcał się nad własną matką. Wcześniejszy wyrok nic nie zmienił

Zobacz WIDEO!