Na Lubelszczyźnie już w tym roku spotykane są ponad 60cm gady

i

Autor: CC BY-SA 3.0, wikimedia.org Na Lubelszczyźnie już w tym roku spotykane są ponad 60cm gady

Wysyp żmij na Lubelszczyźnie. Jak reagować na ukąszenie? [AUDIO]

2017-06-26 11:54

Wakacje lada moment. Na letnich przechadzkach nie można zapomnieć o czyhającym niebezpieczeństwie. Czasem niewielki gad zagraża naszemu życiu.  

Na lubelskich szlakach turystycznych pojawia się coraz więcej żmij zygzakowatych. O licznych w tym roku spotkaniach alarmują nas czytelnicy ESKA INFO z Roztocza. Nawet 60 centymetrowe gady pojawiły się w tym roku w przydomowych ogródkach. Lubelski sanepid przypomina, że wzmożona ostrożność przyda się zwłaszcza podczas pieszych wędrówek po lasach naszego regionu.

Jak rozpoznać ukąszenie?

Ukąszenie żmii zygzakowatej jest bardzo groźne dla człowieka. Na skórze pojawiają się wtedy dwa charakterystyczne punkty, a jad szybko rozprzestrzenia się po organizmie.

- Toksyczne efekty działania jadu żmiji niosą ze sobą ryzyko zagrożenia życia. Szczególnie narażeni są alergicy, małe dzieci oraz osoby starsze – wymienia Irmina Nikiel, dyrektor lubelskiego sanepidu.

Co robić po ukąszeniu?

Jedyną pomocą jest pomoc specjalisty. - Leczenie w przypadku pokąsania przez żmiję polega na podaniu surowicy przeciwjadowej – zaznacza Irmina Nikiel. Wciąż krążą mity dotyczące domowych sposobów pomocy osobie zaatakowanej przez niepozornego gada. - Między bajki należy włożyć opowieści o rozcinaniu rany czy wysysaniu jadu. To dla nas może być niebezpieczne, a osoba pokąsanej naprawdę nie pomoże – dodaje Nikiel.

Posłuchaj, co robić w przypadku ukąszenia przez żmiję. Materiał przygotował Michał Serkiz, reporter Radia ESKA.

Zaskroniec nie jest zagrożeniem

Znacznie częściej niż żmije w lubelskich lasach można spotkać zaskrońce. W przeciwieństwie do żmij, te węże nie są jadowite. Zaskroniec ma na głowie dwie jaskrawe żółto- pomarańczowe plamy, które są bardzo widoczne. Ma też inny kształt głowy niż żmija. Zaskroniec ma głowę bardziej owalną, a żmija bardziej trójkątną. Charakterystycznymi dla żmij są pionowe źrenice.