kalendarz

i

Autor: Canva

Warto wiedzieć

Wielki Piątek wolny od pracy? Rząd podjął już decyzję

2025-03-27 9:50

Czy Wielki Piątek jest dniem ustawowo wolnym od pracy? Wielu Polaków w ostatnim czasie zadaje sobie to pytanie, zwłaszcza w kontekście planowania świątecznego wypoczynku. Dodatkowo dla osób wierzących to czas duchowego wyciszenia przed najważniejszym świętem, czyli Wielkanocą. Czy możemy więc liczyć na długi weekend?

Lublin SE Google News

Spis treści

  1. Wielki Piątek 2025: kiedy wypada?
  2. Czy Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy?
  3. Czy w Wielki Piątek chodzi się do pracy?
  4. Dodatkowy dzień wolny w Wielki Piątek

Wielki Piątek 2025: kiedy wypada?

Wielki Piątek to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu chrześcijańskim, które upamiętnia mękę i śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. W 2025 roku Wielki Piątek wypada 18 kwietnia. Co ciekawe, data ta jest ruchoma i co roku przypada w inny dzień, lecz zawsze jest to piątek poprzedzający Niedzielę Wielkanocną.

Czy Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy?

Wielki Piątek to - tak jak wspominaliśmy - ważny dzień w roku, w którym chrześcijanie wspominają mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. W wielu krajach europejskich, takich jak Niemcy, Norwegia czy Szwecja, Wielki Piątek jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Wówczas sklepy są zamknięte, a instytucje publiczne nie funkcjonują. Jak dzień ten będzie wyglądał w Polsce w 2025 roku? Czy w Wielki Piątek 2025 trzeba iść do pracy?

Czy w Wielki Piątek chodzi się do pracy?

Wielki Piątek to dla katolików jeden z najważniejszych dni w roku, lecz w Polsce nie jest on jednak dniem ustawowo wolnym od pracy. Chociaż 18 kwietnia większość pracowników będzie pracować normalnie, niektóre instytucje, takie jak szkoły, uczelnie i urzędy, mogą w Wielki Piątek funkcjonować w ograniczonym zakresie lub być całkowicie zamknięte. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy do każdej z nich.

Dodatkowy dzień wolny w Wielki Piątek

Dyskusja na temat wprowadzenia dnia wolnego w Wielki Piątek pojawia się cyklicznie, zwłaszcza w środowiskach religijnych. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie przewiduje jednak zmian w kalendarzu dni ustawowo wolnych od pracy na 2025 rok, więc w tym roku na pewno nie zyskamy dodatkowego dnia odpoczynku.

Można jednak wydłużyć sobie weekend wielkanocny, wykorzystując urlop wypoczynkowy tego dnia po konsultacji z pracodawcą. Osoby, które wezmą wolne 18 kwietnia zyskają aż cztery dni na odpoczynek - od piątku do Poniedziałku Wielkanocnego. Co ważne, niektórzy pracodawcy  oferują możliwość wzięcia dnia wolnego w zamian za przepracowane nadgodziny lub pracę w sobotę, więc warto to sprawdzić.

Dni wolne w 2025 roku

Wielkanocne święcenie pokarmów

Czytaj więcej o polskim samorządzie w serwisie Polski Samorząd